Häälahjarahat, mihin käytitte?
Käytittekö siihen, mihin oli alunperin sovittu ja pyydetty (esim häämatkaa varten) vai menikö johki muuhun?
Kommentit (8)
Ystäväpariskunta pyysi lahjan rahana, eivät tainneet sen enempää eritellä mihin sen käyttäisivät. Hääjuhlat maksoivat morsiammen vanhemmat, kuten hääsviitin hotellissa ja häämatkankin. Lahjarahat heillä menivät okt:n remonttiin, eli toisin sanoen "elämiseen".
Kaasona en antanut rahalahjaa, pidin rahatoivetta mauttomana (remonttitalkoissa olen mukana ollut useaan otteeseen, rahallisesti ei kiinnosta toisten remontteihin ja lainojen maksuun osallistua).
Emme suunnitelleet mitään mahdollisten häälahjarahojen käyttöön, kun arveltiin, että laskuihin saattaapi mennä. Ja kun lahjaksi vähän rahaa saatiin, niin juurikin niin siinä sitten kävi :(
[quote author="Vierailija" time="13.04.2015 klo 19:09"]Emme suunnitelleet mitään mahdollisten häälahjarahojen käyttöön, kun arveltiin, että laskuihin saattaapi mennä. Ja kun lahjaksi vähän rahaa saatiin, niin juurikin niin siinä sitten kävi :(
[/quote]
Lisäyksenä vielä, että emme pyytäneet rahaa lahjaksi ja maksoimme itse kaiken.
Meillä rahat meni huonekaluihin. Olimme juuri saaneet omakotitalon valmiiksi ja häälahjarahat meni uuden talon sisustamiseen. Emme kyllä mitenkään pyytäneet rahaa mutta sitäkin tuli muiden lahjojen ohella
Saimme häistä lahjarahaa häämatkaa varten, mutta häämatka oli tietysti jo maksettu, kun lähdimme heti häiden jälkeen. Rahat ovat nyt säästötilillä ja käytämme ne ensiasuntomme ostoon. :)
Pyydettiin, että jos joku haluaa muistaa rahalla, niin voi laittaa rahaa "häämatkakassaan". Ja rahat käytettiin matkaan.
Suurin osa käytettiin häämatkaan, loput meni säästöön.
T?