Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oma sukunimi ja yksi sormus

Vierailija
01.03.2015 |

Ihan niinkuin miehellänikin. Miksi naisena kantaa tuplavarmistussormusta, kun miehelläkin on vain yksi? Miksi vaihtaa nimeä, kun oma on tuttu ja tunnettu?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluaa

Vierailija
2/6 |
01.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä pidin. Oman. Sitten kun tuli lapsi, niin halusin miehen ja lapsen nimen siihen omani perään. 

Mietin haluaisinko lapsen omalla nimelläni. Sekin oli yksi mahdollinen. Tutnui oikealta, että lapsella isän ja siis mun puolison nimi.

se oli meidän juttu.

mä tykkään mäistä kahdesta sormuksesta. Mut yks leveä vois olla kans kiva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidin oman sukunimen, otin toisen sormuksen kun olen vähän koruharakka. Tekee miten itteä huvittaa?

Vierailija
4/6 |
02.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä pidin oman sukunimeni ja mitään sormuksia ei ole (en osaisi pitää sormessa korua). Kukin tyylillään.

Vierailija
5/6 |
02.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehenä pakko tulla sanomaan että haaveilen naisesta jolla olis kiva sukunimi jotta pääsis omasta eroon. Meitä on muutama tuhat.

Vierailija
6/6 |
02.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidin oman nimeni, koska se on osa minua ja toisaalta tarjolla ei ollut suurta vaihtelua, kun miehen sukunimi eroaa omastani peräti yhdellä kirjaimella.

Sormuksia vasenta nimetöntä varten on useampia, mutta käytän aina yhtä kerrallaan ja välillä en ollenkaan.

Kyllä tämä tapani olla naimisissa tuntuu monia vähän hiertävän, ainakin siitä päätellen miten paljon asiaa ääneen ihmetellään. Harmittaa että olen viitsinyt ollenkaan selitellä valintojani, on alkanut tympiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä viisi