SIKIKONIRINTOJEN VAKAVAT RISKIT
Ks. TV 2: silikonisukupolvi
Älä hyvä ihminen asennuta silikoneja: verenpurkaumia, rinnat tunnottomiksi pysyvästi ja pysyvät kosketuskivut, tulehdukset,arpikapselikuroumat, kudosvenytys ja kudosvauriot, vuotaminen jne.
Tässä ohjelmassa tyttöset katuvat että tulivat ikinä moiset hankkineensa.
Kommentit (9)
Nää nuoret tyttöset ei ymmärrä näistä mitään. Ei muuta kun tallinnasta isot.
Älä syö porkkanaa, voit tukehtua siihen. Älä aja autolla, vuosittain niiin moni kuolee onnettomuuksissa.
Ennen kaikkea silikonit saattavat estää syövän ensiasteiden näkymisen mammograviassa ja ultrassa. Tästä syystä silikonitissinaisten kuolleisuus rintasyöpään on korkeampi, mitä luomunaisilla.
[quote author="Vierailija" time="11.02.2015 klo 13:56"]
Älä syö porkkanaa, voit tukehtua siihen. Älä aja autolla, vuosittain niiin moni kuolee onnettomuuksissa.
[/quote]
On eri juttu ajaa autolla normaalisti turvavöissä liikennesääntöjen mukaan, kuin kaahata 120km/h loskakelissä kesärenkailla kännykkään puhuen ilman turvavyötä.
Riskien tason määrittää jokainen itse toiminnallaan.
On tärkeää että näiden toimenpiteiden riskeistä puhutaan.
Itse olen harkinnut monta vuotta silikonien ottoa, ja harkitsen edelleen, koska riskit painavat vaakakupissa niin paljon. Ehkä odotan vielä tekniikoiden ja materiaalien kehitystä eteenpäin. :)
aina niissä riskit on ja niistä on hyvä tiedottaa, kuitenkaan kaikille ei mitään komplikaatioita tule. Jokainen saa sitten itse punnita onko riskit sen arvoiset. Minä aion riskeerata sillä pidän kuitenkin suht. Turvallisena näitä nykyajan implantteja ja leikkauksia, yleisethän ne on ja komplikaatiot julkisesti kyllä esillä. Mutta aina kannattaa miettiä tarkkaan ennen kun tekee sen päätöksen!
Niin, tuo nainen kenellä näitä ongelmia oli, kävi rintaleikkauksessa Thaimaassa. Rintoja kohotettiin ja laitettiin silikonit. Samanlaisia pilallemenneitä kauneusleikkauksia on käsitelty eräässä brittiohjelmassa myös. Suurelle osalle näistä huonoista leikkauksista löytyy yhteinen tekijä. Halpa hinta, ulkomailla toteutettu operaatio ja kyseenalaiset olosuhteet.
Tuon ajovertauksen voisi tosiaan muuttaa mielummin niin, että riskit on erit jos ajaa viritetyllä skootterilla 100km/h ilman kypärää Bangkokissa vastaantulevien kaistalla keskellä yötä ilman valoja kännissä vs. uusimmalla Volvolla Kuopion taajamassa keskiviikkona klo:12.00.
On pelkästään omaa tyhmyyttä harrastaa tissiturismia halpamaihin, koska riskit on niin suuret.
[quote author="Vierailija" time="11.02.2015 klo 14:20"]aina niissä riskit on ja niistä on hyvä tiedottaa, kuitenkaan kaikille ei mitään komplikaatioita tule. Jokainen saa sitten itse punnita onko riskit sen arvoiset. Minä aion riskeerata sillä pidän kuitenkin suht. Turvallisena näitä nykyajan implantteja ja leikkauksia, yleisethän ne on ja komplikaatiot julkisesti kyllä esillä. Mutta aina kannattaa miettiä tarkkaan ennen kun tekee sen päätöksen!
[/quote] Eivät implantit itsessään ole vaarallisia, mutta rintasyöpä tulee joka viidennelle naiselle ja jos sinulla on rintaimplantit, niin se syöpä voi murhia siellä implantin varjossa niin kauan ennen huomaamista, että on jo etäpesäkkeinen. Itse en riskeraa juuri tämän takia, vaikka omat rinnat ovat mitä ovat. Mieluummin elossa oleva riipputissinen kuin kuollut munkkitissinen.
YKsi tuttava hankki Tallinnasta silikonit ja sen jälkeen meni tunto kokonaan rinnoista.
Suomessa jouduttiin sitten tekemään kaksi kallista korjausleikkausta, mutta ei tunto enää palannut kunnolla.
On KATUNUT tätä hulluutta, minkä teki.
Että semmoista. Tervemenoa Tallinnan klinikoille.