Muistatteko aikaa, kun pipon käyttö oli "out" koulussa?
Ainakin itse ollessa yläasteella pipopäisiä pidettiin nössöinä ja kovimmat tyypit paukkupakkasillakin ilman hattua vaan reppu selässä juoksivat linja-autoasemalle :D
Urbaanilegendana kerrottiin tarinaa mopopojasta, jolta paleltui pää joka oli ajanut ilman pipoa talvella..
Kommentit (13)
Joo ja kumisaappat oli ihan kauhistus. Nyt hai-saappaita on nuorilla vaikka ei olisi sateistakaan.
Muistan hyvin ja näyttäisi olevan taas muotia. Pipomuoti tässä välissä oli paljon parempi. :/
Muistan! Olin ala-asteella, ja vuosi jotain 96-98 kun tämä buumi oli vallalla. Itsekään en käyttänyt pipoa, vaikka miten oli kylmä kun en halunnut olla nössö.. Onneksi se aika meni ohi/tulin järkiini.
Joo, sellaista oli muoti. Ilman pipoa - 30 pakkasessa, ja ehdottomasti toppatakin resori sullottuna kivipestyjen farkkujen vyötärön sisään.
Pennut menee taas ilman pipoa ainakin Uudellamaalla.
Tietyssä iässä ne on aina out, oli vuosiluku mikä hyvänsä.
Joo oli. Kerran poljin pyörällä 25 asteen pakkasessa ilman pipoa. Korvat oli aivan jäässä. Menin kauppaan lämmittelemään niitä ja loppumatkakdi kaivoin puppn
tämä joskus -93.
Muistelen, että kun pipon käyttö yläasteiässä oli out, niin samaan aikaan ala-asteilla käytettiin toppahaalareita 5-6-luokkaan asti. Nythän taas haalarit on "out", mutta pipo ei niinkään.
Jep, juuri tuolloin 80-luvun lopulla oli näin. OLi komeita kampauksia, jotka pipo olisi latistanut.
Se urbaanilegenda mopopojasta päättyi niin, että pojalta muka aivot jäätyivät. Lääkärit eivät voineet tehdä enää mitään. :)
Ysärin alkupuolella, omassa nuoruudessani, pipo laitettiin kotoa lähtiessä päähän ja pidettiin niin pitkälle kuin äiti pystyi näkemään ikkunasta :D Sitten pipo taskuun ja "coolina" koulun pihalle.
Muistan. Koululaisille vaadittiin yleisönosastokirjoituksissa pipopakkoa samalla innolla kuin yhtä sukupolvea myöhemmin pipokieltoa. Ikinä ei nuoriso osaa toimia oikein, eli niin kuin tantat haluavat!
Meidän koulussa oli pipopakko, ainakin ala-asteella. Saattoi yläasteellakin olla, en enää muista.
Muutenkin palelu oli in. Esim. pitkiä kalsareita ei yksinkertaisesti voinut pitää. Muistan sen ainaisen palelun teini-iästä. Nykyään pukeudun niin, ettei tule kylmä. Ihanaa olla ulkona, kun ei palele.
Ainakin 1988 oli pipot tosi out voionmaan ylä-asteella :D