Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskotko että jokaisella on varaa hankkia lapselle joululahja?

Vierailija
07.12.2014 |

Olen itse opiskeleva 7-vuotiaan tytön yh äiti ja olen hankkinut tytölleni seuraavat lahjat jouluksi:

- Monter High hahmo (15e alennuksesta syksyllä)

- Lego Friends ratsastustalli (löytyi kirppikseltä avaamaton pakkaus 10e hintaan, ovh tällä taitaa olla noin 50e)

- Kaksi kirjaa, keiju kirja ja Ella kirja

- Palapeli ja lautapeli (nämä anttilan -30% lelu+peli tarjouksesta)

- Muumimuki (alennuksesta 10e)

- Iso helmipakkaus, jossa tarpeet omien ranne ym. korujen tekoon (sinooperin loppuunmyynnistä 5e)

- Väritys/puuhakirja jossa paljon tehtäviä ja tarroja mukana + uudet värikynät

- Monster High paita (nyt citymarketista ostettu kun kaikki lastenvaatteet -40%)

Minulla ei niukoista tuloista huolimatta ollut mitään ongelmaa hankkia tytölle näitä paketteja, etenkin kun vähän mietti mistä ostaa ja hyödynsi tarjoukset :) toki tuuria oli löytää esim. tuo lego setti kirppikseltä. Mielestäni tuossa on ihan riittävästi paketteja ja kaikki kovin toivottuja. Rahatilanne on toivottavasti parin vuoden päästä huomattavasti parempi (valmistun hyvin työllistävälle ja suht hyvin palkatulle alalle) mutta enpä usko että silloinkaan tulee tuhlattua satoja euroja lahjoihin ja olen muutenkin tarkka rahankäytöstä ja hyödynnän aina alennukset ja ostan varatoon, jota tuskin lopetan silloinkaan kun se ei taloudellisen tilanteen takia olisi välttämätöntä.

Tyttö saa lisäki kummeiltaan jotakin pientä ja isovanhemmilta ainakin vaatteita ja dvd:n. Tytön isä on kuollut joten toista vanhempaa ei valitettavasti ole lahjoja hankkimassa :( Silti koen että minulla on varaa järjestää ihan hyvä joulu meille kahdelle, ostaa jouluruuat ja useampi mieleinen paketti.

Täällä on paljon keskustelua siitä voiko Suomessa kenelläkään olla rahatilanne oikeasti niin heikko ettei edes yhtä edullista lahjaa lapsilleen voisi hankkia. Itse en todellakaan osaa sanoa. Toisaalta tuntuu että jokainen pystyy ennakoimaan joulun hyvissä ajoin ja ostamaan vähintään kirppikseltä jonkun kivan lelun, kirjan tms. johon ei montaa euroa uppoa. Toisaalta taas jos on lapia isompi katras, niin meneehän jo niihin muutamaankin pakettiin isompi summa rahaa. Toisaalta tuet ovat suuremmat useammasta muksusta. Mitä mieltä olette?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä, juuri noin pitääkin tehdä eikä olettaa että yhteiskunta tai hyvätahtoiset ihmiset hankkii lapselle joululahjat. Niin kiittämättömien ihmisten kirjoittelua olen täältäkin lukenut että suorastaan vaikea uskoa ettei jokainen kykenisi ostamaan edes yhtä pientä lahjaa lapselle vaikka sieltä kirpputorilta!

Ihanaa joulua teille! :)

Vierailija
2/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienot lahjat, hyvin hyödynnetty tarjoukset :) kaikki voivat priorisoida oman päänsä mukaan, kumpa lapset ei siitä kärsisi.. Kivaa joulua sinulle ja tytöllesi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivat lahjat tytöllesi tulossa :)

Itse ostin 8v heppahullulle likalle juurikin tuon legon ratsastustallin ja taisi maksaa lähemmäs 60e! eli ihan huippu löyty kirpulta tuo! :)

Ja kyllä olen sitä mieltä että jokaisella on varaa toteuttaa edes joku lapsen lahjatoive, ei tarvitse olla iso eikä kallis mutta varmaan köyhempien perheiden lapset ovatkin tottuneet vähempään eivätkä edes oleta että se 120e lego setti sieltä paketista tupsahtaa.

Vierailija
4/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei hankita joululahjoja. Poikakin jo 18 vee ja ei usko enää joulupukkiin.

Vierailija
5/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvät lahjat olet saanut hankittua ja selvää säästöä kun viititty miettiä tarjouksia ja ostopaikkoja! Itsekin pyrin samaan koska neljälle lapselle lahjojen osto ei ihan edullista ole mutta jokaiselle haluan jonkin toiveen toteuttaa. Työssä käyviä ollaan siis mieheni kanssa mutta eipä silti ole varaa ostaa pleikkareita ja ipadejä. Onneksi muksut on tyytyväisiä vähempäänkin :)

Vierailija
6/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta nuo kuulostaa kivoilta lahjoilta. Tällä palstalla tosin hyväntekeväisyyslahjoja saaneet köyhät tuskin noita arvostavat, koska eivät maksaneet sitä vähintään 20€ per lahja. Vähintään tuohan pitäisi ihmisten joululahjakeräyksiinkin panostaa, halvempi panostus on köyhille kettuilua kuulemma.
.
Uskon että jokaisella on varaa edes yksi lahja lapselleen jouluksi ostaa, jos kuten sinä osaa arvostaa edullisempiakin tuotteita ja käyttää tarjouksia hyväkseen. Sitten ei varmaan ole, jos vaatimukset ovat niin kovat ettei täysin ventovieraaltakaan alle 20 euron lahja kelpaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä aloitin myös jo kesällä hiljalleen lahjojen ostelun, olen kahden lapsen pienipalkkainen yh joten rahaa ei todellakaan ole liikaa. Olen myös tilannut ulkomailta leluja ja vaatteita. Kyllä sitä pärjää kun vähän priorisoi asiat.

Ymmärrän jos jollekin tilanne tulee yhtäkkiä, mies vaikka hylkää näin joulun alla koko perheensä tai saa potkut eikä ehdi liiton rahat tulemaan ennen joulua eikä ole puskurirahastoa.

Vierailija
8/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.12.2014 klo 21:28"]

Minusta nuo kuulostaa kivoilta lahjoilta. Tällä palstalla tosin hyväntekeväisyyslahjoja saaneet köyhät tuskin noita arvostavat, koska eivät maksaneet sitä vähintään 20€ per lahja. Vähintään tuohan pitäisi ihmisten joululahjakeräyksiinkin panostaa, halvempi panostus on köyhille kettuilua kuulemma. . Uskon että jokaisella on varaa edes yksi lahja lapselleen jouluksi ostaa, jos kuten sinä osaa arvostaa edullisempiakin tuotteita ja käyttää tarjouksia hyväkseen. Sitten ei varmaan ole, jos vaatimukset ovat niin kovat ettei täysin ventovieraaltakaan alle 20 euron lahja kelpaa.

[/quote]

Samaa luin ihmeissäni toisesta ketjusta että pitäisi väh. 20e olla per lahja. Itse olen sitä mieltä ettei lapsi välttämättä edes sitä rahaa ymmärrä, ellei ole opetettu, vaan voi yhtälailla olla tyytyväinen siitä 2e värityskirjastakin :)

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
07.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaisella on varaa jos vaan priorioi asiat oikein!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä