Miksi miellät keiton kevyeksi ruuaksi?
Kommentit (13)
Vatsan ei tarvitse tehdä niin paljon työtä prosessoidakseen ruoan.
[quote author="Vierailija" time="07.12.2014 klo 15:55"]Aika iso osa keiton painosta jos ei ole sosekeittoa on vettä joka ei tunnetusti sisällä yhtään energiaa.
[/quote]
kai sosekeitossakin on vettä. Vai mihin sevesi katoaa kun keitto soseutetaan?
Riiippuu toki keitosta ja siitä syökö sen kanssa muuta.
En miellä. Ihan yhtä täyteen tuun keitosta kuin makaronilaatikosta. Ja yhtä pitkään pitää nälän poissa.
En tiedä millaista keittoa muualla syödään, mutta mun keitossa on usein vettä, porkkana, paprikaa, ehkä jotain ruokakermaa ja tämä soseutettuna plus mausteet, mun mielestä on aika kevyttä ruokaa.
Koska se on kevyttä=vähän kaloreita. Ainakin ne keitot jotka itse teen/syön.
Miellän keiton kevyeksi ruoaksi, jos se on kevyttä.
Miten tämä aihe on jollekin epäselvä? Suosittelen, että tutkit kaloritaulukoita ja luet lisää aiheesta.
Ei keitto tietenkään ole kevyttä, jos sen tekee pekonista ja metvurstista ja nakkaa liemeen kuution laardia.
Niin kauan kun keitossa ei ole juustoa, kermaa tai smetanaa se on hyvinkin kevyttä. Vesi, juurekset, liha, kala, yrtit ja mausteet ei paljoa lihota.
Keskimäärin näin on. Ei siihen edes mitään perusteluja tarvita. Maalaisjärki riittää.
Teen keiton valmiista omakeittämästä liemestä. Siihen tulee paljon kasviksia ja lihaa tai kalaa. Myös sulatejuustoa tai kermaa. Ei mitään "kevyt ruokaa" Toki ei tarvitse leivällä korvata kaloreita.
Aika iso osa keiton painosta jos ei ole sosekeittoa on vettä joka ei tunnetusti sisällä yhtään energiaa.