Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihanat e-pillerit!!

Vierailija
06.12.2014 |

Täytyi vaan tulla kertomaan, että en ole ikinä tajunnut, miten helpot menkat voi olla. Olen syönyt nyt elämäni ekan laatan pillereitä ja eilen alkoi vuoto. Siis tämähän ei tunnu missään! Vähän nipistää välillä ja vatsa on pikkuisen sekaisin, mutta EI SATU. OIKEESTI, EN VOI USKOA! Olen tähän asti elämässäni itkenyt vessan lattialla ja oksentanut joka kuukausi koko kuukautisten ajan, mahdollisesti jo pari-kolme päivää ennen vuodon alkua. Tältäkin viikonlopuilta peruin kaikki sovitut tapaamiset, kun ajattelin, etten kuukautisten kanssa pysty. Ei olisi tarvinut, mulla on lähes normaali olo! :) 

Eli kokeilkaa oikeasti, jos kärsitte kovista kivuista. Tai lapsenne kärsii. Mä olen tosi tyytyväinen. Tiedän kyllä e-pillerien ongelmat ja vaarat, mutta nää on oikeasti lisänneet mun hyvinvointia tosi radikaalisti! :)

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja parasta on se, että niitä laattoja voi syödä vaikka kolme putkeen. 

Vierailija
2/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja parasta on se kun saa veritulpan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kadun syvästi e-pillereiden käyttöä. Vuosi lopetuksesta ja iho on ihan kamala. Ennen E-pillereitä oli tosi hyvä,iho, aloitin 22 vuotiaana käytön. Sama juttu käynyt kavereilla, useimmilla myös rasvottuu iho ja päänahka tosi nopeaan. Olen sanonut jo tästä tyttärille, että joku ihan muu ehkäisy kun e-pillerit.

Vierailija
4/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kivut loppui ja menkat niukkeni murto-osaan entisestä kun lopetin pillerit 17 vuoden käytön jälkeen kokonaan (taukoja raskauden aikana oli ollut).olin ihan ihmeissäni että näin helpollako kuukautisista voi selvitä ;)

Vierailija
5/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin kyllä toi syöpääkiin hoituu kemoterapialla mutta onko se niin terveelista?

Vierailija
6/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos muu ei kipuihin auta, niin e-pillerit siinä vaiheessa varmaan ihan hyvä vaihtoehto.

Minulla vähän sellainen tilanne, että en noita haluaisi aloittaa, kun ei ole ongelmia kuukautisten, ihon, tms. suhteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on vähän samanlainen tarina. Nyt olen kolme vuotta syönyt pillereitä ja niiden aloittaminen oli kyllä helvetin hyvä päätös! :) 

Vierailija
8/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Endometrioosi? Tuo täysi invalidisoituminen kivusta ja jokakuinen oksentelu viittaisi siihen. Ei sellainen ole täysin normaalia, vaikka siihen tottuneena on helppo luulla niin. Kuitenkin 10% naisista sairastaa sitä. Juuri e-pillerit ovat siinä hoitona. Hienoa että tepsi, onnea uuteen elämään!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ajattele nokkaas pidemmälle. Tyypillinen wt.

Vierailija
10/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkien naisten pitäisi syödä e-pilereitä niin ei tarvitsisisi vääntää kättä enään kumin käytöstä. Kaikki naiset jotka ovat syönneet e-pillereitä ovat antaneet paljaalla ja siitä meikäläisen munakin tykkää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla taas lähti kivut täysin pois kun lopetin pillerit. En tiedä enää yhtään milloin kuukautiset alkaa, kun ei tunnu edes pientä nipistystä.

Vierailija
12/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 18:00"]

Kaikkien naisten pitäisi syödä e-pilereitä niin ei tarvitsisisi vääntää kättä enään kumin käytöstä. Kaikki naiset jotka ovat syönneet e-pillereitä ovat antaneet paljaalla ja siitä meikäläisen munakin tykkää. 

[/quote]

Olet vastuuton typerys jos verrataan e-pillereiden haittapuolia kondomeihin.

 

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/70593-9-tietoa-jotka-saavat-harkitsemaan-e-pillereita-uudestaan

"Ehkäisypillerit vaikuttavat myös niiden elämään, jotka eivät niitä syö. Uusi Suomi listasi 9 yllättävää tietoa ehkäisypillereistä.

1. Ehkäisypillerit sisältävät estrogeeninmatkijoita, jotka saavat aivot luulemaan, että veressä on paljon estrogeeniä eli naishormonia. Tällöin keho laskee oman estrogeenintuotantonsa alas.

2. Ehkäisypillereiden jäämiä kulkeutuu vesistöjen kautta ihmisten juomaveteen, kertoo Turun yliopiston evoluutiobiologian dosentti Markus J. Rantala. Näin ehkäisypillerit vaikuttavat myös niihin, jotka eivät syö niitä suoraan. Lue Rantalan koko haastattelu täältä.

 

3. Ehkäisypillereiden syöminen sekoittaa ihmisten parinvalintaa. Normaalisti naiset suosivat hajun perusteella sellaisia miehiä, jotka eroavat geneettisesti heistä itsestään. Kun nainen syö e-pillereitä, hän suosiikin miehiä, jotka tuoksuvat samalta kuin nainen itse.

Dosentti Markus J. Rantalan mukaan mekanismi takaa jälkeläisille mahdollisimman suuren geenivariaation. Lue juttu parinvalinnasta täältä.

4. Ehkäisypillereiden syömisen lopettaminen voi aiheuttaa ongelmia, jos nainen on valinnut pillereitä syödessään geeniperimältään itsensä kaltaisen miehen. Kiinnostus kumppania kohtaan voi lopahtaa, kun hormonitoiminta palaa normaaliksi, kertoo dosentti Rantala.

5. Saksalaistutkijoiden mukaan ehkäisypillereiden käytön ja seksihalujen hiipumisen välillä on yhteys. Lue koko juttu täältä.

6. Kaksi maailman käytetyintä e-pillerimerkkiä liitettiin viime vuonna nuorten naisten kuolemiin. Yaz- ja Yasmin-merkkisten pillereiden epäiltiin aiheuttaneen 23 naisen kuoleman Kanadassa.

7. Ehkäisypillereiden lisäksi ja etenkin niiden kanssa käytettynä alkoholi vaikuttaa naisen estrogeenitasoon ja sitä kautta seksuaalikäyttäytymiseen.

– Alkoholi estää testosteronin hajoamisen maksassa, mikä saa naisen testosteronitason nousemaan ja naiset käyttäytyvät miehekkäämmin ja haluavat seksiä. Se johtuu hormonien vaikutuksesta, dosentti Markus J. Rantala kertoo.

8. Vesistöihin joutuvat lääkejäämät vaikuttavat kaloihin. Ehkäisypillereistä vesistöön pääsevät estrogeeninmatkijat vähentävät Rantalan mukaan naaraiden estrogeenitasoa ja koiraiden testosteronitasoa eli naaraat muuttuvat koirasmaisemmiksi ja koiraat naarasmaisemmiksi. Estrogeeninmatkijat laskevat kalojen hedelmällisyyttä.

9. Yhdysvaltalaisten tutkijoiden mukaan ehkäisypillereitä syövät naiset muistavat vähemmän yksityiskohtia kuin naiset, jotka eivät käytä hormonaalista ehkäisyä. Uusi Suomi uutisoi aiheesta syyskuussa 2011."

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kaksi