Olen mt-ongelmainen opiskelija. Olen tässä kuussa ostanut
Eli kuten otsikossa lukee, olen mt-ongelmainen opiskelija, en käy töissä enkä saa eläkettä. Olen tässä kuussa huollattanut autoa 680€llä, maksanut vuokran (150€ Asumistuen jälkeen), tuhlannut S-kauppoihin 836€, ostanut nojatuolin (450€) ja sängyn (500€), maksanut sairaalalaskuja 300€, lääkkeitä 100€, tuhlannut muihin kuin S-kauppoihin n. 700€ (joululahjat sisältyvät osittain tähän) ja maksanut laskuja 100€.
Eli yhteensä tässä kuussa mennyt n. 3800€. Velkaa 0€.
Kysyttävää?
Kommentit (20)
Myin pillua. Siksi olen mt-ongelmainen. Ei pää kestänytkään.
Jos olet bipo niin en ihmettele yhtään. Mania päällä?
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:09"]Myin pillua. Siksi olen mt-ongelmainen. Ei pää kestänytkään.
[/quote] niinhän siinä lähes aina käy. Kannattaa lopettaa ajoissa ennen kuin jotain pahaa sattuu.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:08"]Mistä sait rahat?
[/quote]
Tätä ihmettelen itsekin, mutta jostain sitä on kokoajan tilille valunut vaikka saldo on ollut jatkuvasti siinä 300€ luokassa. Joulurahoja, veronpalautukset, myin vanhan nojatuolin ja sängyn (sain yhteensä 150€). Auton korjaukset maksoin autotililtä jonne pistän kuukaudessa 50€ säästöön korjauksia varten. Et niin, en tiedä.
Ap
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:09"]Jos olet bipo niin en ihmettele yhtään. Mania päällä?
[/quote]
En ole bipo, masentunut ja kärsin PTSDstä. Enkä ole myynyt itseäni.
Ap
Kuulostat järkevältä ihmiseltä joka säästää etukäteen auton korjauksia varten, eikä taivastele auton rikkoonnuttua että VOI VOI MISTÄ RAHAT!
Kertoisitko mullekin miten rahaa taiotaan. Pitääkö hankkia mt-ongelma?
Miksi haluat luokitella itsesi mt-ongelmaiseksi?
Pystyisitkö käyttämään saman summan joka kuukausi? Mitä tuloja sulla on?
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:09"]
Myin pillua. Siksi olen mt-ongelmainen. Ei pää kestänytkään.
[/quote]
Tota.. Kumpi pää?
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:16"]Kuulostat järkevältä ihmiseltä joka säästää etukäteen auton korjauksia varten, eikä taivastele auton rikkoonnuttua että VOI VOI MISTÄ RAHAT!
[/quote]
Kiitos. Mun tulothan ovat ihan minimaaliset mutta jotenkin sitä rahaa tuntuu silti kasvavan mulla jossain puussa kun jo pelkkiä S-bonuksia saan joka kk n.30€. En ole rikkaasta suvusta tai mitään, jostainhan sen rahan on tultava, mutta läheskään kaikki ei edes käy mun tilillä. Yksi harrastus mistä saan"paljon" rahaa on mm. pullojen keräys, eli aina kun näen pullon niin korjaan talteen ja palautan sit kerralla. Viikossa saattaa tulla jopa 50€. Teen jotain hanttihommia sillointällöin, hoidan tuttujen lapsia, pesen ikkunoita, olen kuskina, kuskailen mummeleita sairaalaan. Mulla jää sinne autotilille säästöön se 50€/kk mutta yleensä rahaa myös muutoinkin säästöön/käyttämättä.
Ap
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:23"]Pystyisitkö käyttämään saman summan joka kuukausi? Mitä tuloja sulla on?
[/quote]
Nyt meni joululahjoihin enempi, mut kyllähän sitä aina ostettavaa keksii. Mt-ongelmaiseksi luokittelen itseni sillä olen käytännössä työkyvytön, käyn terapiassa ja ongelmani ovat todella iso osa elämääni. Ja en taio rahaa mutta kuten sanoin niin teen jatkuvasti jotain pientä. Äkkiä sitä kertyy kun ei ole lapsia/kavereita joiden kanssa viettää aikaa vaan tekee juuri näitä "hanttihommia".
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:27"]
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 00:16"]Kuulostat järkevältä ihmiseltä joka säästää etukäteen auton korjauksia varten, eikä taivastele auton rikkoonnuttua että VOI VOI MISTÄ RAHAT! [/quote] Kiitos. Mun tulothan ovat ihan minimaaliset mutta jotenkin sitä rahaa tuntuu silti kasvavan mulla jossain puussa kun jo pelkkiä S-bonuksia saan joka kk n.30€. En ole rikkaasta suvusta tai mitään, jostainhan sen rahan on tultava, mutta läheskään kaikki ei edes käy mun tilillä. Yksi harrastus mistä saan"paljon" rahaa on mm. pullojen keräys, eli aina kun näen pullon niin korjaan talteen ja palautan sit kerralla. Viikossa saattaa tulla jopa 50€. Teen jotain hanttihommia sillointällöin, hoidan tuttujen lapsia, pesen ikkunoita, olen kuskina, kuskailen mummeleita sairaalaan. Mulla jää sinne autotilille säästöön se 50€/kk mutta yleensä rahaa myös muutoinkin säästöön/käyttämättä. Ap
[/quote]Ahaa, no nyt selvis se sun MT-ongelma. Jotenkin aika miellyttävä vika kun kuvittelee rahan tulevan vaan jostain ja aina sitä vaan on ja riittää kaikkiin juttuihin. Eikös tolla ole joku nimityskin, roopeankka-syndrooma tai joku sen tapainen?
Seksin harrastaminen ei aiheuta mielenterverveysongelmia, vaikka niin yleisesti luullaan.
Mikä trauma sinulla on tuossa takana?
Sun täytyy ostaa S-ryhmästä aika paljon jos saat 30e kk bonareita. Ja aika hitsin monta pulloa täytyy osua tiellesi, jos jopa 50e saat niistä viikossa. Itsekin saatan ottaa pullon tai tölkin talteen jos näen, mutta ei niistä kyllä tule viikossa kuin max 50c. Ja tuskin satunnaisesta lapsenhoidosta ja ikkunanpesusta nettoaa tuhansien tulot. Mystistä rahan taikomista, mutta onnea sulle kun sen osaat.
Jos sä opiskelija oot niin et sä kyllä asumistukea saa.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 01:18"]Jos sä opiskelija oot niin et sä kyllä asumistukea saa.
[/quote]
Opintotuen asumislisä, määrä vaihtelee sen mukaan millä asteella opiskelee.