Atopia ja masennuslääkkeet
Aloitin vuosi sitten syömään paniikkihäiriöön escitalopram actavista (cipralexin halvempi versio). Minulla on myös atopia. Nyt kuitenkin lopetin sen ja ihottumani on levinnyt päänahkaan, korvien sisälle mutta kuitenkin tuohon ulos näkyvään osaan ja alapääkin on kuiva (muuten atopiaa kaikkialla muualla jo valmiiksi). ja kämmenissä ja jalkapöydissä on vesikelloja mutta todella pieniä (eivät mene kämmenistä rikki raapiessa kun niin pieniä, noin pari mm halkaisija).
Voiko tämä kaikki johtua jotenkin tuosta lääkkeiden lopetuksesta?? koska tajusin että atopiani alkoi pikkuhiljaa pahenemaan vupsi sitten koko ajan ja vuosi sitten aloitin noiden lääkkeidenkin syönnin. sitä ennen minulla oli atopiaa vain taipeissa ja naamassa. Mutta miten tämä sitten pahenisi niiden lopetuksesta?? jos edes liittyvät toisiinsa, mietinpähän vain.
Nyt tarvitsisin kipeästi atoopikoiden kokemuksia masennuslääkkeistä! onko vaikutanut ihoon teillä jollakin tapaa!?
ps. ja tämä ihon paheneminen on tapahtunut viikon päästä lääkkeiden lopetuksesta.
Kommentit (9)
Saattaa johtua siitä, että krhosi alkaa tunkemaan sen kaiken sonnan pois, meinaan on aikamoisia myrkkyjä kaikki mielialalääkkeet...
[quote author="Vierailija" time="12.12.2014 klo 02:34"]Luin tuon kirjoituksesi ja minulla on samat oireet kuin sinulla, päänahka, alapää, kädet pientä vesikelloa, korvissa ja korvan takana, jaloissa ja käsissä. Ei se johdu lääkkeistä, söin aiemmin epilepsialääkkeitä ja lopetin ne pitkän aikaa sitten, sama ihottuma siltikin. Ei auta kuin rasvaus ja kortisonikuuri kun ihottuma pahimmillaan. Koita jaksaa, atooppinen iho on hankala.
[/quote]
Joo kiitos, ollaanhan tämäm kansa jo kolme vuotta taisteltukin... tunnin päästä onneksi lääkäri aika, yön aikana päänahka meni täysin kuivaksi ja hilseileväksi. Valvoinki sitte koko yön kun ei tätä hitto enää jaksa.
selvä :D niitä oikeita mielipiteitä kiitos.
Mahdotonta poissulkea. Tuommoisia ei voi raportida lääkehaittoinakaan, joten mitään tietoa ei varmaan ole luvassakaan.
[quote author="Vierailija" time="12.12.2014 klo 01:37"]
Mahdotonta poissulkea. Tuommoisia ei voi raportida lääkehaittoinakaan, joten mitään tietoa ei varmaan ole luvassakaan.
[/quote]
totta.. ehkä vain odottelen että pahentuuko vai parantuuko :) iski vain paniikki ja siitä monen tunnin miettiminen tietysti :D ei nimittäin hirveästi ilahduttanut tuo alapään kuivuminen ja kutina, varsinkaan seksuaalisesti vilkkaassa parisuhteessa elävälle.. että pitääkö tässä ruveta alapäätä piilottelemaan vai mitä v*****... :DDD
Luin tuon kirjoituksesi ja minulla on samat oireet kuin sinulla, päänahka, alapää, kädet pientä vesikelloa, korvissa ja korvan takana, jaloissa ja käsissä. Ei se johdu lääkkeistä, söin aiemmin epilepsialääkkeitä ja lopetin ne pitkän aikaa sitten, sama ihottuma siltikin. Ei auta kuin rasvaus ja kortisonikuuri kun ihottuma pahimmillaan. Koita jaksaa, atooppinen iho on hankala.