Mitenkäs tuo nyt kuulkaa menee? Määräaikaisesta työsopparista...
Saako määräaikaisesta työsopparista irtisanoutua kesken kaiken vai ei? Virallisen tiedon mukaan näyttäisi että ei saa, ellei siitä ole erikseen sovittu. Kuitenkin tuota tapahtuu paljon. Mietin lähinnä tilannetta, että entä jos saakin toisen työn sen määräaikaisen työn aikana... Onko se sitten lähinnä työnantajan armeliaisuudesta kiinni?
Kommentit (3)
Kai sitä voi työnantajan kanssa keskustella ja sopia ja tehdä "uusi" työsuhteen muutos sopimus missä työsuhde loppuu jo aikaisemmin.
Toivottavasti nykyinen työnantaja on ymmärtäväinen.
Mieti tarkkaan kumpi on parempi työpaikka, pitkä aikaisempi yms.
Tuskin sitten nykyinen ottaa takasi töihin jos lähdet.
[quote author="Vierailija" time="11.12.2014 klo 21:18"]
Kai sitä voi työnantajan kanssa keskustella ja sopia ja tehdä "uusi" työsuhteen muutos sopimus missä työsuhde loppuu jo aikaisemmin. Toivottavasti nykyinen työnantaja on ymmärtäväinen. Mieti tarkkaan kumpi on parempi työpaikka, pitkä aikaisempi yms. Tuskin sitten nykyinen ottaa takasi töihin jos lähdet.
[/quote]
No sepä, ei haluttaisi polttaa siltoja minnekään. Ei siinä, nykyinen työ on kivaa, mutta ei ollenkaan omaa alaa. Täytynee hakea sitten myöhemmin ja tähdätä siihen ajankohtaan, kun määräaikaisuus päättyy.
On juurikin siitä kiinni. Määräaika on määräaika. Ellei irtisanutumisesta ole sovittu erikseen.