Lue keskustelun säännöt.
Miten paljon asuntolainaa saisimme?
31.10.2014 |
Nettotulot noin 4000€, omaa pääomaa noin 50.000€. Millaisen asuntolainan saisimme maksimissaan, osaako kukaan arvioida?
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kokonaisnettotulot noin 4300€/kk. Kaksi aikuista ja viisi lasta joka toinen viikko. Ei päivähoitomaksuja, ei muita lainoja.
Veikkaan, että max 200 000, jos molemmilla tyòpaikat. Kyse ei ole siitä paljonko saisi vaan paljonko pystyisi hoitamaan, ei ole siis onni saada paljon lainaa , vaan maksukyvyn mukaan sopivasti.
Oma pääoma ei sinäänsä vaikuta lainan määrään vaan enemmänkin ostettavan asunnon hintaan.
Lainamäärään vaikutta asiakkaan maksukyky jolloin tulisi tietää perheen kokonaisnettotulot, perheen koko, onko päivähoitoikäisiä lapsia, mitä ollaan ostamassa eli millaiset ovat asumismenot ja onko perheellä muita velkoja. Kun maksukyvylle sopiva lainamäärä selvillä pitää laskea vielä riittääkö vakuudet.