Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä näistä "lukijan vastuulla" ja "ostajan vastuulla" tyypeistä?

Vierailija
10.12.2014 |

Tuli vaan mieleen, kun ostin pojalle käytetyn skootterin ja moottori paskana. Myyjä ei maininnu asiasta sanan sanaa ilmossa ja kun käytiin ostamassa ei kokemattomana tajuttu mitään,  kun kuitenkin lähti käyntiin kun myyjä sen käynnisti. Kotona ei  saatu pihaustakaan aikaseksi, ja yksi tuttu mekaanikko sano että vaihtoon menee. Otin sitten myyjään yhteyttä ja se tokas että ostajan vastuulla. Ja that`s it.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukiko kauppakirjassa "myydään sellaisenaan?" Jos sen allekirjoitit, niin vastuu on sinulla. Muuten yksityisellä myyjällä on vastaava puolen vuoden vastuu kuin firmallakin, mutta riidat käsitellään käräjillä. Voi tulla hintoihinsa.

 

Vierailija
2/2 |
10.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tehty kauppakirjaa, kun ei tule rekisteriin. Poika harjoittelee pellola. Ilmossa kuitenkin luki, että toimiva peli, jolla ajelee vielä pitkään. Myyjä vaikutti asiantuntevalta ja sanoi korjailevansa noita vapaa-aikanaan harrastuksekseen. Oli tallissa useampi raato, joita laittoi. Luulisin että tiesi mitä möi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kahdeksan