Miksi Suomi ei auta Ruotsin merietsinnöissä?
Tukholman edessä on venäläinen sukellusvene merihädässä, miksei Suomi ole tarjonnut kansainvälistä apua pelastustöihin. Varmasti meidän armeijan merivoimilla, laivastolla ja rannikkovartiostolla olisi ammattitaitoa auttaa pelastustoimissa.
Kommentit (4)
Totta, miksi pitäisi? Ymmärrän toki että ihmiset sisällä ovat periaatteessa viattomia, mutta tällä hetkellä he sukeltelevat epäilyttävän maan lipun alla.
Koska Ruotsilla on ihan tarpeeksi kalustoa kyseiseen operaatioon. Ei sinne tupata, jos apua ei tarvita.
Kas kun ei kai vieläkään tiedetä ihan tarkkaan, mitä etsitään, neulaako heinäsuovasta. Vai löytyykö taas mereen upotettu vanha jääkaappi kuten 80-luvulla. Eiköhän ne svenskit pyydä apua, jos katsovat sitä tarvitsevansa.
Mitä pitäis pelastaa? (Ruotsin sotilaallista uskottavuutta ei nyt lasketa)