Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tukholmaan vai Tallinnaan?

Vierailija
02.04.2006 |

Elikkäs pieni kevätreissu oltais tekemässä, kumpi vaihtoehdoista on teidän mielestä parempi ja miksi?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

samaa. Tukholma kallis mutta lasten kanssa suopeampi tietysti.



Tallinna houkuttaisi mutta vähän hirvittää lapsen kanssa sinne mennä!

Vierailija
2/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hirvittää Talinna lapsen kanssa??? Kun ei lähde perjantain tai lauantain " känni-vuoroilla" ja valitsee rauhallisen hotellin, ei taatusti tule mitään ongelmia!!!:)

Tallinnassa nähtävää lapsillekkin, ja hinnat halvemmat kun Tukholmassa. Lasten kanssa voi käydä esim. huvipuistossa/eläintarhassa, ravintoiloissa saa edullisesti hyvää ruokaa ja lasta voi ilahduttaa ravintolan/kahvilan herkullisella jäätelöannoksella!:) Ihan Tallinan keskustassa on myös lapsien puisto, joka tarkoitettu nimenomaan lapsiperheille. Poliisi kiertää alueella ja poistaa mahdolliset kaljatyypit sieltä...;) Suomessakin tekisi hyvää tuollainen keäsisin!!!:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että siellä on levotonta ja varkauksia... mutta kaipa ne sit on vaan pelottelua..



kiitos kun oikaisit.. ehkä me sittenkin suunnataan tallinnaan..



t:2

Vierailija
4/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

taksikuskin kanssa, joka yrittää repiä KOLMINKERTAISTA hintaa lapsiperheeltä, koska laskee sen varaan, että noi ei ala muksujen kanssa valittamaan tästä hinnasta, eikä ravintolassa tarvitse neuvotella henkilökunnan kanssa, kun tilattu sisäfile onkin jänteikästä epämääräistä sitkeää paskaa, ja vasta puolen tunnin neuvottelun jälkeen myönnetään, että sisäfile on loppu (viereisen pöydän virolaiset syövät sitä kyllä) ja myönnytään siihen, että ruokaa jota ei voi syödä, ei tarvitse maksaa. Tallinnassa suomalaiset tai ei-virolaiset saavat joskus ihan oman kohtelun, ja nimenomaan jos on lapsia mukana. Ne olettavat, että muksujen kanssa risteilyllä olevilla on niin kiire etteivät valita mistään, vaan maksavat mukisematta tietämättömyyttään. Tosin, tuossa ravintolaesimerkissä ravintolan omistaja oli mieheni kaverin kaveri, joten palautetta saivat jälkeenpäin. Ja myönnettiin ,että suomalaisia yritetään kusettaa.

Vierailija
5/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tallinnasta ei ikinä saa niitä tavaroita mitä minä haen.

Vierailija
6/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä sinä olet vain sitä suomalais tyyppiä joka joutuu huijausten kohteeksi??? Itse olen lukuisia kertoja Virossa matkustanut, ja KOSKAAN en ole joutunut minkäänlaisen huijauksen kohteeksi, (paitsi taksissa pari kertaa kuski on _koittanut_ ottaa ylihintaa).



Ja tuon taksi " huijauksenkin" välttää, kun sopii hinnan etukäteen! Toinen hyvä vinkki on myös ottaa hyvän taksi käyntikortti, ja soittaa aina hänelle kun tarvitsee kyytiä:) Itse olemme suosineet jos pari vuotta saman taksi-yrittäjän autoja, kysymme aina tilatessa nimeltä onko " vakikuskimme" ajossa, jos ei ole saamme jonkun toisen, mutta aina on voinut heihinkin luottaa!:) Noita takseja käyttäessämme edes sovi hintaa etukäteen.



Ravintoloissa ei myöskään ole huijattu, tosin tunnustan että pitkälti käytämme muutamia tiettyjä paikkoja nykyään...;) Tutuilta voi kysyä missä on hyviä ravintoloita, jos ei itse ole aiemmin käynyt.



Tärkeintä on muutenkin se että näyttää mukavalta tyypiltä, ja ei ole mikään nirppanokka tmv. Monilla suomalaisilla on ihan oikeasti ylimielinen asenne Virossa!:( Ollaan muka niin rikkaita...;) Itse kuljean aina tennareissa ja farkuissa, en hienostele. Normaali järki kun mukana, pärjää. Virossa ei ihan oikeasti joudu ryöstön kohteeksi, suurin osa ryöstetyistä on humalaisia kadulle sammujoita/epämääräisiin paikkoihin eksyneitä. Lapsiperheen riski joutua ryöstön kohteeksi on yhtä todennäköistä kun Suomessa! Eli minimaalinen riksi...;) Ja olen mm. eksynyt joskus YKSIN epämääräisiin venäläiskortteleihin (jotka ovat siis kaukana ysin keskustasta!) mutta sielläkin törmäsin mukaviin ihmisiin, jotka neuvoivat minut oikealle suunnalle:) Ehkä joku olisi minut ryöstänyt jos olisin kännissä turkki päällä ja timantti korut kaulassa siellä örveltänyt ylimielisenä, mutta silloin se olisi ollut jo ihan oma moka!!;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kirjoitus virheet, hiukan kiire tässä...;)

Vierailija
8/8 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

parempi, ja on siellä Tukholmassakin ryöstelijöitä, niinkuin jokaisessa isommassa kaupungissa... Jopa Helsingissä...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi viisi