Oletko joskus feikannut sairastunutta ja saanut saikkua? Mitä feikkasit?
Kommentit (23)
Olen kerran, muistaakseni syytin flunssaa. Meillä saa olla kolme päivää ilman säikkyä, olin kaksi.
Masennuksesta sain saikkua koko irtisanoutumisajan. Siitäs saitte, paskiaiset :)
Masennus loppui kummasti kuin seinään kun tiesin ettei enää tarvitse ko. työpaikkaan mennä.
Feikkasin olevani pipi päästä. Sain eläkepaperit.
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 14:20"]Olen kerran, muistaakseni syytin flunssaa. Meillä saa olla kolme päivää ilman säikkyä, olin kaksi.
[/quote]
Siis ilman saikkulappua, jäi ajatus kesken ja auto correct hoiti lopun.
Jeps. Väsytti pirusti ja olo oli sellainen olen just kipeäksi tulossa mutten tulekaan. Omalla ilmoituksella "flunssa ja kuume" 3 päivää. Nukuin kotona väsymykseni pois. Valveillaollessa kuumaa rommia ja villapeitto, sohvailua ja elokuvia.
Olin luvannut mennä vuokrafirman kautta töihin maailman karseimpaan työpaikkaan. Yksi työpäivä sitä helvettiä ja suoranaista vittuilua riitti mulle. Kävin tk:ssa valittamassa oksennustautia ja sain 3pvä saikkua
Kerran yritin feikata mahapöpöä. Terveydenhoitaja lähetti lääkäril ku mittas verenpaineen ja oli hullut paineet. Hmm en viitsiny sanoo et jännitti niin se valehtelu :)
Krapulassa olen ollut monesti "flunssassa" omalla ilmoituksella, ja pari kertaa kävin darrapromilleissa saikkupaperin terveydenhoitajalta, ihme että en jäänyt kiinni.
Nykyisin raitis...
Niin ja pari kertaa olen ollut juuri ja juuri kipeä ja kuumeessa, mutta en olekaan ollut ihan täysin kipeä, mutta olen ollut todella väsynyt (orastava kipeys kai tehostanut kroonista väsyäni) ja olen jäänyt pois oikeasti sen väsymyksen vuoksi, en niinkään flunssan.
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 16:01"]
Krapulassa olen ollut monesti "flunssassa" omalla ilmoituksella, ja pari kertaa kävin darrapromilleissa saikkupaperin terveydenhoitajalta, ihme että en jäänyt kiinni.
Hyi hitto muutenkin sitä aikaa! Nykyään en juo enää.
Niin ja pari kertaa olen ollut juuri ja juuri kipeä ja kuumeessa, mutta en olekaan ollut ihan täysin kipeä, mutta olen ollut todella väsynyt (orastava kipeys kai tehostanut kroonista väsyäni) ja olen jäänyt pois oikeasti sen väsymyksen vuoksi, en niinkään flunssan.
[/quote]
ai niin, darrakeissit 1-2 päivää, lähesflunssakeissit 1-2 päivää.
En ole koskaan. Olen suoraselkäinen ja rehellinen ihminen ja pois töistä vain silloin, kun olen oikeasti niin sairaana, etten kykene työntekoon. Ehkä siihen vaikuttaa myös se, että jos minä en tee töitäni, kollega joutuu tekemään ne omien töidensä lisäksi.
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 16:20"]En ole koskaan. Olen suoraselkäinen ja rehellinen ihminen ja pois töistä vain silloin, kun olen oikeasti niin sairaana, etten kykene työntekoon. Ehkä siihen vaikuttaa myös se, että jos minä en tee töitäni, kollega joutuu tekemään ne omien töidensä lisäksi.
[/quote]
Ota omena.
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 16:22"]
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 16:20"]En ole koskaan. Olen suoraselkäinen ja rehellinen ihminen ja pois töistä vain silloin, kun olen oikeasti niin sairaana, etten kykene työntekoon. Ehkä siihen vaikuttaa myös se, että jos minä en tee töitäni, kollega joutuu tekemään ne omien töidensä lisäksi. [/quote] Ota omena.
[/quote]
Mitä tarkoitat? Minut on kasvatettu rehelliseksi ihmiseksi. Valehteleminen on väärin, oli kyseessä sitten ystävälle, puolisolle tai työnantajalle valehteleminen. Minun työpaikallani pitää olla tehtynä kunakin päivänä sille päivälle osoitetut työt. Jos yksi on poissa, toinen joutuu tekemään kahden edestä. Ei se ole kivaa kenellekään. Sen takia meillä ollaan töissä pikkuflunssassakin ja kotona potemassa vasta, kun ei olla oikeasti työkykyisiä.
Flunssaa, vatsapöpöä, selkäkipua, sillä on irronnut paria päivää tarvittaessa.
Jos duuni oli hyvä ja esimieheni hoitaisi hommansa, ei tarvitsisi saikkuilla kosk työ ei ketuttaisi niin paljon. Nyt jaksaa paremmin kun tietää, että saa pienen hengähdystauon tarvittaessa.
Meillä ei työterveydestä edes saa saikkua ellei ole sairaalakunnossa. Selkäkivut ja flunssat eivät mitään haittaa, buranaa ja lihasrelaksanttia vaan ja takaisin töihin.
Miten ihmeessä osaatte näytellä niin hyvin? Itse en saa saanut saikkua, vaikka oli röntgentutkimuksessa todettu murtuma (toimistostyö). Kuulemma ei haittaa mitään, kun vasen käsi murtuu, jos on oikeakätinen!
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 14:17"]
selkää kipeäksi, 3 viikkoa.
[/quote]tämä myös, selkäkipu on helpoin feikata, en saanut kesälomaa haluamaani paikkaan niin sitten tuli selkä kipeeks
selkäkipu on myös siitä kiva, että on usein toistuvaa ja kun kerran olet ollut selkäkivussa saikulla, seuraava saikku samasta syystä irtoaa sen kummemmin ihmettelemättä
Jännetuppitulehdus.. yht. n. kuukausi sairaslomaa.
selkää kipeäksi, 3 viikkoa.