Psyykkisesti oireileville lapsille vain 6 potilaspaikkaa !!!
V-S sairaanhoitopiiri kyseessä. Tilanne on tyrmistyttävä! Lapset jonottaa kuukausia jopa vuosia. Olisiko kansalaisten aika tehdä asiasta kantelu ja lakialoite?! Ei toteudu Suomessa lastenoikeudet ei!
Kommentit (13)
Niinpä, oma lapseni ei juurikaan huoneestaan poistu, valitettavasti ei edes kouluun, tässä nyt odotellaan, koskahan pääsisi paremmin tutkittavaksi ja sitten toivottavasti sairaalaan...
ota yhteyttä lapsiasiamieheen, voiko hän nostaa asiaa esiin.
yritä saada myös jotkut alueen kansanedustajaehdokkaat ottamaan se vaaliteemaksi.
[quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 10:44"]
ota yhteyttä lapsiasiamieheen, voiko hän nostaa asiaa esiin.
yritä saada myös jotkut alueen kansanedustajaehdokkaat ottamaan se vaaliteemaksi.
[/quote]
Tässä ei vaaliteemat auta. jotain ois tehtävä heti. Yksityinen reitti ei pelitä tutkimuksia pidemmälle sillä yksityisen puolen kädet on sidotut. Kela ei korvaa terapioita, jollei julkinen puoli ole tutkimusta tehnyt. Yksityisen puolen tutkimus voi toimia lähetteenä julkiselle, mutta jonon päähän joutuu silti. Kun lapsi alkaa oireilla vaikeasti niin jonossa kiritään muiden ohi. Kierre on valmis, jonossa pimahtaa aina joku.
Ja lapsiin erikoistuneita terapeutteja on tosi vähän ja terapioihinkin voi joutua jonottamaan kuukausista vuosiin. Tää ois ihan uhkasakon nojalla kuntoon saatettava asia.
Tämäkin on sellainen ongelma johon voitaisiin, itseasiassa pitäisiin tarttua jo nuorempana.
Poliitikkojen ja kaupunkien pitäisi lapsesta lähtien panostaa siihen, että lapset oppivat jo pieninä toimimaan ryhmissä ja yleensäkin oppivat sosiaalisia taitoja. Urheilu on erinomainen keino pitää lapset ja nuoret yhteiskunnassa kiinni. Siinä on pakko toimia ryhmässä ja tulla erilaisten ihmisten kanssa toimeen. lisäksi liikunta on muutenkin aina lasten mielipidemittauksissa suosituin kouluaine niin miksi sitä ei hyödynnetä useammin. Parhainta terapiaa on muiden kanssa toimiminen! Pelkästään oman pään sisällä eläessä elämä käy aika synkäksi
En tiedä onko nuorille olemassa vastaavaa ohjelmaa, mutta lapsille on olemassa esim Iceheartsin ohjelma jossa todellakin pyritään korjaamaan tulevaisuuden ongelmia. www.icehearts.fi/toimintamme.html.
Itse olen harmissani, että Jyväskylään kyseistä ohjelmaa ei ole vielä tullut. Liekö sitten kaupungin budjetin puute vai mikä!
Monella lapsella taustalla on neurologisia sairauksia, eikä näitä tunnisteta riittävän ajoissa tai vaikka tunnistettaisiin niin hoitopolut ovat tukossa.
Niitä vähennetty koko ajan ja vähennetään koko ajan lisää. Hyvinkää sh-alueella ennen vajaat 40 potilaspaikkaa, nyt enää 12. Avohoitoa tehostettu mutta resurssit ei silti riitä. Tosi sairaita nuoria on kotona kun ei niitä saa enää osastohoitoon.
Poliittisia päätöksiä. Lääkärit pitävät huolen, ettei niitä läkäreitä tosiaan riittävästi ole. Kokoomus pitää huolen,
että julkista puolta siirrettää yksityiselle ja loppujen lopuksi homma kallistuu lakisääteisiä toimintoja pyörittäville
kunnille ja paikat vaan vähenee...
Mua niin sylettää, ettei edes lapset ja nuoret saa tarvitsemaansa apua helpolla... jos ollenkaan.
Aina kun supistetaan ja säästetään, karsitaan ensimmäisenä mielenterveyspalveluista. Ja sitten ihmetellään miksi nuoriso voi pahoin vaikka on niin hienoja teattereita ja toriparkkeja.
Terapiat ovat yksityisiä palveluita lähes 100% sairaanhoitopiirit ostavat ostopalveluna. Terapeutteja on aivan liian vähän. Kaikkia terapia suuntauksia ei hyväksytä lapsille?! Meillä pitäisi olla varsinkin lasten ja nuorten kohdalla kaikki peliin periaate. Mutta ei teemme ihan täydessä ymmärryksessä syrjäytyneitä nuoria ja haaskaamme rahaa erikoissairaanhoidonpalveluihin, kun voitaisiin puuttua halvemmin ennaltaehkäisevästi. Poliittinen tahtotila puuttuu.
Tästä pitäisi järjestää ihan näkyvä mielenilmaus. Lääkkeitä määrätään lapsille ja nuorille jopa ilman vaadittavaa tarpeellista jatkoseurantaa. Lääkkeitä, joilla vakavia sivuvaikutuksia mm. lisäävät suisidaalisuutta. Tällaisen takia nuoria hyppii mm. 5 kerroksen parvekkeelta. Tiedän muutamia tapauksia. Ja taustalla on aina huonosti toimiva psykiatrinen avohoito. Osastohoito olisi ollut ilmeisen tarpeellista ko. tapauksissa.
Joo, ja nuorisopsykiatrisellakin osastolla on yleensä ne 10-12 paikkaa, vaikka oireilevia teinejä on tosi paljon.