Lue keskustelun säännöt.
Lukihäirö vai tavallinen tyhmyys?
30.10.2014 |
Työskentelen aikuisopettajana, ja sekä opettajakunnassamme että opiskelijoina on joitakin lukihäiriödiagnoosin omaavia. Ei ole mitään täsmällistä ohjeistusta siitä, miten heitä pitäisi kohdella, vain että pitäisi ottaa huomioon. Onko tämä pelkkä veruke tyhmyydelle tai laiskuudelle? KATAPUM!
Kommentit (3)
Lapsellani on lukihäiriödiagnoosi. Sitä saadessaan hän kävi neuropsykologin testeissä. Ensimmäiseksi tuo testasi älykkyyden ja totesi sen ikätasoa vastaavaksi. Sitten laittoi papereihin, että on kapea-alainen oppimishäiriö, joka oli lukihäiriö.
Eli diagnoosivaiheessa tyhmyys suljetaan pois.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eikö sun pitäisi tietää ettei kyse ole todellakaan tyhmyydestä. Tunnen todella älykkäitä lukihäiriöisiä ihmisiä, osa on matemaattisesti tosi lahjakkaita. Anna aikaa lukea ja kirjoittaa, sitä sillä huomioon ottamisella tarkoitetaan.