Aina lapsen kanssa, uuvun tähän.. :/
Olen niin väsynyt nykytilanteeseen et olen lapsen kanssa aina kahdestaan. Meill on yhteishuoltajuus mut isää ei kiinnosta olla lapsen kanssa joten hänestä on todella harvoin apua lapsen hoidossa. Sukulaiset myös asuu toisella paikkakunnalla, eikä oo ketään joka hoitas lasta. Alkaa vaan pikkuhiljaa kyllästyttää.. :/
en ikinä pysty mennä minnekään yksin tai harrastaa, tehdä yhtään mitään, koska oon niin sidottu lapseen.
Kommentit (23)
Juttele neuvolassa. Osaavat varmaan ohjata oikeaan osoitteeseen. Voit saada tukiperheen joka esim yksi viikonloppu kuukaudessa ottaisi sun lapsen hoitoon niin pääset lepäämään.
Neuvolan perhetyöntekijä arkeen avuksi ja sitten tukiperhettä hakemaan! Et ole yksin tuossa tilanteessa, apua saa kun vain pyytää!
Ei mitään tukiperheitä!!! Älä vaan vahingossakaan sano tuosta neuvolassa. Hups vaan niin olet kokonaan ilman lasta.
[quote author="Vierailija" time="04.10.2014 klo 22:54"]Ei mitään tukiperheitä!!! Älä vaan vahingossakaan sano tuosta neuvolassa. Hups vaan niin olet kokonaan ilman lasta.
[/quote]
Höpöhöpö
Yritä jaksaa. Itsellä sama tilanne, sillä erotuksella, että mies vuorotöissä ja muutenkin epäsäännölliset työajat. Aina ollaan illat pitkät lapsen kanssa kahdestaan, muutettu uudelle paikkakunnalle, ei tukiverkkoa tms. Välillä kiva harrastaa jotain tai edes päästä yksin jonnekin, mutta minkäs teet.
[quote author="Vierailija" time="04.10.2014 klo 23:01"]Yritä jaksaa. Itsellä sama tilanne, sillä erotuksella, että mies vuorotöissä ja muutenkin epäsäännölliset työajat. Aina ollaan illat pitkät lapsen kanssa kahdestaan, muutettu uudelle paikkakunnalle, ei tukiverkkoa tms. Välillä kiva harrastaa jotain tai edes päästä yksin jonnekin, mutta minkäs teet.
[/quote]
Soitat neuvolaan ja kerrot tilanteestasi. Sen teet. Ei ne perhepalvelut ole tarkoitettu vain yksinhuoltajille vaan ihan kaikenlaisille perheille tueksi rankkoihin hetkiin.
No voi, pitäiskö oikein sääliä tuntea? Miksi niitä pentuja pitää vääntää, jos toinen tai molemmat osapuolet ovat sitoutumiskyvyttömiä? Nyt vaan puhumaan neuvolaan, lapsi ansaitsee hyvän kodin. Ja sinä pistät piuhat poikki, jookos kookos?
Miksi et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 01:40"]No voi, pitäiskö oikein sääliä tuntea? Miksi niitä pentuja pitää vääntää, jos toinen tai molemmat osapuolet ovat sitoutumiskyvyttömiä? Nyt vaan puhumaan neuvolaan, lapsi ansaitsee hyvän kodin. Ja sinä pistät piuhat poikki, jookos kookos?
[/quote] onpas taas mulkkuja tähän aikaan liikkeellä
[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 01:50"]
Miksi et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[/quote]
Miksi sinä et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 01:53"][quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 01:50"]
Miksi et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[/quote]
Miksi sinä et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[/quote]
En ole koskaan ollut raskaana. Aloittaja selvästikin on.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 01:50"]
Miksi et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[/quote]
harmittaa nämä idiootit täällä! miksi äitisi ei tehnyt aborttia? vilpitön kysymys.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 02:11"][quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 01:50"]
Miksi et tehnyt aborttia? Vilpitön kysymys.
[/quote]
harmittaa nämä idiootit täällä! miksi äitisi ei tehnyt aborttia? vilpitön kysymys.
[/quote]
Koska hän oli vahva nainen, joka paitsi halusi lapsia, myös tiesi, että selviytyisi yksinhuoltajana. Aloittaja selvästikään ei ole.
[quote author="Vierailija" time="04.10.2014 klo 22:54"]Ei mitään tukiperheitä!!! Älä vaan vahingossakaan sano tuosta neuvolassa. Hups vaan niin olet kokonaan ilman lasta.
[/quote]
Joopa joo...Itellä oli kaks pientä ladta ja sain tukiperheen. Todella ihanan tukiperheen. Sai kerran kuussa viikonlopun tehä mitä huvittaa ja rentoutua. Sen avulla jaksoin.
Pyydä apua. Myös lapsesi kärsii uupuneesta ja masentuneesta äidistä. Sinun pitää päästä lepäämään, jotta jaksat hoitaa lastasi ja tarjota hänelle tasapainoisen ja turvallisen kasvuympäristön.
Sama tilanne. Viime vuosituhannen puolelta asti lasten kanssa 24/7, myös silloin kun oli pahasti uniongelmainen lapsi perheessä ja itse olin vaikeasti masentunut. Nappien kanssa jotenkin jaksoin sitkuttaa. Nyt pikkuhiljaa alkaa näkyä valoa tunnelin päässä kun lapset ovat niin isoja että pärjäävät keskenään. Katso sinäkin suoraan horisonttiin, siellä se hetki sinullakin jossain häämöttää kun lapsi pärjää tunnin-pari yksin. :)
Mulla on perheessä myös lasten isä, mutta hän on sitä mieltä että lapset pitää hoitaa itse kun niitä kerran tekee, ja että naiset pärjää lasten kanssa miehiä paremmin, joten tässä ollaan...
Lapsi johonkin seurakunnan kerhoon tms. Meillä kävi 2krt/vk 3 tuntia kerrallaan ja sen ajan nukuin!! Olin siis päivät lapsen kanssa ja illat töissä. Nyt kun lapsia 2, ovat puolipäivähoidossa päiväkodissa, toinen eskarissa, joten vain yhdestä maksetaan. Saan sen aamupäivän huilata, että jaksan töissä yömyöhäseen :)
[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 13:13"]
Sama tilanne. Viime vuosituhannen puolelta asti lasten kanssa 24/7, myös silloin kun oli pahasti uniongelmainen lapsi perheessä ja itse olin vaikeasti masentunut. Nappien kanssa jotenkin jaksoin sitkuttaa. Nyt pikkuhiljaa alkaa näkyä valoa tunnelin päässä kun lapset ovat niin isoja että pärjäävät keskenään. Katso sinäkin suoraan horisonttiin, siellä se hetki sinullakin jossain häämöttää kun lapsi pärjää tunnin-pari yksin. :) Mulla on perheessä myös lasten isä, mutta hän on sitä mieltä että lapset pitää hoitaa itse kun niitä kerran tekee, ja että naiset pärjää lasten kanssa miehiä paremmin, joten tässä ollaan...
[/quote]
Miten on mahollista että noin kauan oot joutunu olla lasten kanssa 247? Pykäätkö uusia vaan kokoajan vaikka edellisetkin on liian rankkoja?
Päiväkoti? Muutto sukulaisten lähelle?