Jo vanha kansa tiesi, paras ikäero parille on 10 vuotta
Kommentit (7)
Jep. Vanha kansa oli tietävinään aika monta asiaa. Toki tiesikin, mutta oli kyllä aika usein ihan pöpelikössäkin luuloinensa.
Miehet kypsyvät hitaammin, mutta pidempään. Naiset ovat valmiita sitoutumaan aikaisemmin, miehet vasta 30-40-vuotiaina. Toki poikkeukset vahvistavat säännön, mutta moni perhe säästyisi erolta jos molemmat vanhemmat olisivat valmiita sitoutumaan.
Tuo koski vain ylempiä piirejä ja taustalla oli se että miehen piti olla jo nimekäs ja vakiinnuttanut asemansa jotta kelpaisi aviomieheksi ja perheen perustajaksi. Parikymppisiä miehiä pidettiin liian keskenkasvuisina.
Maatalousväessä ikäerot eivät olleet oleellisia, nainen saattoi hyvin olla miestä useita vuosia vanhempikin.
Höpöhöpö. Vanha Kansa ei tiennyt mitään. Ikäerosta ei voi mitenkään ennustaa - kuten ei muistakaan seikoista - miten suhde jaksaa tai miten sen käy esim. 20 vuoden kuluttua. Jokainen suhde on omanlaisensa ja sen tulevaisuus ikuisesti hämärän peitossa, t.s. kukin suhde menee niinkuin menee.
Mulla ja ex-vaimolla oli juuri tuo muka-ihanteellinen 10 v. ikäeroa ja niin vain loppui sekin liitto.
[quote author="Vierailija" time="05.09.2014 klo 10:22"]
Jep. Vanha kansa oli tietävinään aika monta asiaa. Toki tiesikin, mutta oli kyllä aika usein ihan pöpelikössäkin luuloinensa.
[/quote] Vanha kansa tiesi, että lasta ei saa ottaa syliin, kun se tottuu siihen, sitä ei saa kehua, kun siitä tulee ylpeä, sitä pitää piiskata, että se oppii olemaan kunnolla.
Kyllä vanha kansa tiesi paljon asioita
Naisen kannattaa ottaa nuorempi mies, koska naiset elävät kauemmin. Ei tarvitse sitten loppupäästä elää niin kauan leskenä.
Perusteluja?