Kumpi koiranpentu, uros vai narttu? Miksi?
Ollaan päätetty ottaa koira. Päädyimme pihakoiraan sen luonteen ja lapsiystävällisyyden sekä koon vuoksi. Sukupuolesta ei olla osattu päättää. Olisko neuvoja, hyviä ja huonoja puolia molemmista!
Kommentit (7)
Molempia omistaneena en enää ottaisi narttukoiraa. Urosten suoraviivaisuus käy paremmin järkeen. Tosin minun koirani ovat aina olleet lupsakkaa rotua, joten jos aletaan puhua työ- ja vahtikoirista, mielipiteeni voisi olla toinen.
Ei oo sillä en jaksa ulkoiluttaa. Aitko leikkauttaa?
[quote author="Vierailija" time="26.08.2014 klo 14:09"]
Ei oo sillä en jaksa ulkoiluttaa. Aitko leikkauttaa?
[/quote]
Ei ole ajateltu.
ap
Sanoisin, että kummassakin puolensa. Mulla ollut molempia. En siis ole vannoutunut "urosihminen" tai vastaavasti narttujen suosija, kuten monet tuntuvat olevan. Yksilöitä ovat kaikki, ja päädyittepä kumpaan tahansa, on edessä onnen hetkiä ja ketutusta yhtälailla :D
Nartut YLEENSÄ ehkä hieman säyseämpiä ja rauhallisempia (huom. ei voi yleistää). Joo, juoksut tulee pari kertaa vuodessa, mutta musta niiden vaikeutta liiotellaan ja tehään liian iso asia. Jos vaikeuttavat tosi paljon elämää, voi nartun leikkuuttaa. Jotkut eläinlääkärit suosittelevat muutenkin, jollei aio pennuttaa.
Uroksilla saattaa tulla urosmaisia elkeitä kasvaessaan (nylkytys, karkailu, uho), mutta eivät ole mikään luonteenpiirre, vaan kasvatettavissa pois. Voivat olla "villimpiä", mutta taas, ei voi yleistää. Ei juoksuja, mutta ikuinen palo (toisilla enemmän, toisilla vähemmän ja vain nuorena) narttujen perään, joten jos paljon narttuja lähistöllä, niin voi olla rasittavaa. Leikkaus myös uroksilla mahdollista, vähentää karkailua, eikä tule vahinkopentujakaan sitten mahdollisilla reissuilla. Ei vaikuta metsästysominaisuuksiin, toisin kuin väitetään.
Eli sukupuolta on hyvä miettiä, mutta ei tehdä liian isoa asiaa. Koira on kuitenkin aina persoona. Mulla ollut urosmainen narttu (se merkkailu ja äijittely) ja toisaalta todella lepposa uros ilman mitään uroksen elkeitä. Eli myös ihan tuurissaan.
Ihanaa koiranhankintaa! Nauttikaa uudesta perheenjäsenestä!
20vuoden koirakokemuksella voisin sanoa että urokset ovat "yksinkertaisempia" ja suoraviivaisempia, joten helpompia. Nartut ovat skarpimpia, terävämpiä ja jotenkin fiksumpia.
Uroksissa on tietysti se äijäilypuoli.
[quote author="Vierailija" time="26.08.2014 klo 14:17"]
Sanoisin, että kummassakin puolensa. Mulla ollut molempia. En siis ole vannoutunut "urosihminen" tai vastaavasti narttujen suosija, kuten monet tuntuvat olevan. Yksilöitä ovat kaikki, ja päädyittepä kumpaan tahansa, on edessä onnen hetkiä ja ketutusta yhtälailla :D Nartut YLEENSÄ ehkä hieman säyseämpiä ja rauhallisempia (huom. ei voi yleistää). Joo, juoksut tulee pari kertaa vuodessa, mutta musta niiden vaikeutta liiotellaan ja tehään liian iso asia. Jos vaikeuttavat tosi paljon elämää, voi nartun leikkuuttaa. Jotkut eläinlääkärit suosittelevat muutenkin, jollei aio pennuttaa. Uroksilla saattaa tulla urosmaisia elkeitä kasvaessaan (nylkytys, karkailu, uho), mutta eivät ole mikään luonteenpiirre, vaan kasvatettavissa pois. Voivat olla "villimpiä", mutta taas, ei voi yleistää. Ei juoksuja, mutta ikuinen palo (toisilla enemmän, toisilla vähemmän ja vain nuorena) narttujen perään, joten jos paljon narttuja lähistöllä, niin voi olla rasittavaa. Leikkaus myös uroksilla mahdollista, vähentää karkailua, eikä tule vahinkopentujakaan sitten mahdollisilla reissuilla. Ei vaikuta metsästysominaisuuksiin, toisin kuin väitetään. Eli sukupuolta on hyvä miettiä, mutta ei tehdä liian isoa asiaa. Koira on kuitenkin aina persoona. Mulla ollut urosmainen narttu (se merkkailu ja äijittely) ja toisaalta todella lepposa uros ilman mitään uroksen elkeitä. Eli myös ihan tuurissaan. Ihanaa koiranhankintaa! Nauttikaa uudesta perheenjäsenestä!
[/quote]
Oi, kiitos paljon vastauksestasi! En tiedä, selvensikö se meidän ajatuksia sukupuolen suhteen mutta sain varmuutta, että ei siitä sukupuolesta ehkä kannata tehdä liian suurta numeroa. Sellainen siitä on ehkä vähän tullutkin, kun on liikaa kuunnellut palopuheita molempien hyvistä ja huonoista puolista. On tullut vähän sellainen olo, että ei uskalleta ottaa koko koiraa, kun molemmat sukupuolet on vaan "huonoja"..
Kiitos siis sinulle!
ap
Eikö kenelläkään ole koiraa?!