Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

koulukiusaaminen

Vierailija
30.09.2014 |

Moi. Oon 13v tyttö ja seiskaluokalla. Alotin tänä vuonna uudessa koulussa ja siellä ei ollu ketään keitä oisin tuntenu. Koko luokkakin siis oli uus. Oon lyhyt ja en kovin "kehittynyt" ulkopuolelta mutta oon silti tyytyväinen itteeni. mulla on pienet rinnat oon ihan suht laiha ja vaan 140cm pitkä. Heti ekana koulupäivänä sain kuulla luokkalaiseltani kuinka haukkui pituuttani ja melkeen huusi "kuinka lyhyt seiskaluokkalainen voi olla" hän on siis poika ja ei minua kuin korkeentaan 10cm pidempi.. no kerroin tästä äidille ja se oli vähän harmissaan (meillä on muutenkin aika villi luokka) mutta mä en ottanu sitä itteeni. No tässä on nyt n.6 vk koulua käyty ja saan kuulla vieläkin kun tämä poika 'mukamas hiljaa mun kuulematta' puhuu muille kavereillensa "kato nyt tota" ja tänään sain kuulla tällasen lauseen "kato ny sen tissejä" muut pojat vaan nauro että katteletko sä kaikkien tissejä?!.. oon ajatellu että en välitä mutta kyl oon silti huomannu että ne loukkaa.. ei ne mun itsetuntoa oikeestaan horjuta tai alenna mutta kyllä ne silti loukkaa. Myös jotkut ysiluokkalaiset puhuu välillä"kuinka lyhyt toi on".. mutta siis osaatteko auttaa koska äitille en pysty kertoa nimittäin tämä kiusaaja poika sattuu olemaan äitini tutun siskon poika.. ja kavereita oon saanu pari meijän luokalta niitten kanssa oon vähän puhunu

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
07.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/11 |
07.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella inhottavaa. :( Olen itse kokenut täysin saman 9lk :( Kiusaaminen loppui heti kun rupesin puhumaam pojalle ASIAA. Tuntui aluksi ettei auttanut lainkaan mutta kyllä se sitten siitä rupesi siitä lättyyn menemään! Pysy mahdollisimman kaukana pojasta joka sinua kiusaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhu opettajalle tai vaikka kouluterkalle. Itseä äitinä järkyttää, että susta tuntuu, että et voi puhua äidillesi, koska toi ääliö on joku äitisi tutun tuttu. Itse ainakin koen, että tilanne olis mulle jopa helpompi, kun voisin olla suoraan yhteydessä noihin vanhempiin ja keskustella asiasta heidän kanssaan. Mutta ulkonäkö ja vaatteet on kaksi sellaista asiaa, josta en suunsoittoa suvaitse yhtään, en omilta lapsilata enkä muilta.

Vierailija
4/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla mutta en oikeen tiiä.. ehkä äitille pystyn jossain vaiheessa sanomaan mutta en kyllä muille. Ollaan just eilen äitin kanssa puhuttu että kun äitillä oli eilen mun vanhempainvartti niin siellä oli opettaja sanonut että jos mua kiusataan nii rohkeesti vaan sanomaan mutta oon aina ollu sellanen että en uskalla sanoa kellekkään mitään esim kiusaamisesta tai sellasesta

Vierailija
5/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oisko kellään muulla mitään sanottavaa tai apua..? :/

Vierailija
6/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Upp

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa auttaa sano sille kiusaajalle päin naamaa että mikäs sinä olet haukkumaan

Vierailija
8/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovin on tutun kuuloista, samalla lailla minulle pojat kommentoivat ja huutelivat koulussa (siitä on jo 30 v.).  Välillä olin maailman rumin ja välillä tuntui että on kiinnostunut.Tuo kyllä kuulostaa siltä, että poika olisi ehkä vähän kiinnostunut sinusta. Älä välitä poikien huutelusta, he ovat vielä kovin kehittymättömiä mieleltään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="30.09.2014 klo 17:37"]Kovin on tutun kuuloista, samalla lailla minulle pojat kommentoivat ja huutelivat koulussa (siitä on jo 30 v.).  Välillä olin maailman rumin ja välillä tuntui että on kiinnostunut.Tuo kyllä kuulostaa siltä, että poika olisi ehkä vähän kiinnostunut sinusta. Älä välitä poikien huutelusta, he ovat vielä kovin kehittymättömiä mieleltään.
[/quote] olen miettinyt samaa mutta tullut siihen tulokseen että ei se kyllä niin ole. Täytyy vaan toivoa että loppuisi jos ei lopu niin katon sitte mitä teen :)

Vierailija
10/11 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää tällänen on tyhmää koska ei omalle koolleen voi mitään ja voimia sä pystyt kyllä kertomaan äitilles<3 ei toikaan kiusaaminen voi kovin kauan kestää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
02.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme neljä