Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mielenterveys lähtee tukan mukana

Vierailija
03.09.2014 |

Siinä se tulikin. Eli joskus toukokuussa huomasin tukkani ohentuneen huomattavasti. Ja pitkin kesää hiuksia on lähtenyt tasaisesti todella paljon. Tuntuu, että ajatukseni pyörivät vain tämän ympärillä. Aamulla masentaa nousta, koska töihin lähtiessä pitää kammata tukka. Ja sitten yhdessä harjassa on 30-50 hiusta. Pesun jälkeen enkat 80 hiusta harjassa. Hiusten tippumisen katseleminen on niin rankkaa, että pesen tukan 1-2 kertaa viikossa ja harjaan vain kerran päivässä.

Pelkään sitä päivää, kun päälaki alkaa vilkkua. Pahinta on epätietoisuus siitä, mistä tämä johtuu ja miten tässä käy. Olenko lopulta kalju vai loppuuko tämä. Ja milloin loppuu. Nykyään ohuet hiukseni vielä kestän, mutta karmii, että tämä on varmaan vaan alkua ja pian minulla ei ole hiuksia.

Ja kyse ei hiustenlähdöstä raskauden jälkeen. Silloinhan ennuste on lähes poikkeuksetta hyvä. Mutta minun hiustenlähdölleni eivät ole löytäneet syytä sisätautilääkäri eikä kaksi eri ihotautilääkäriäkään. Hoitoa minun tapauksessani ei ole.

Jos mies edes ymmärtäisi millainen henkinen tuska tämä on. Mutta ei. Äsken kävi raivoamassa, kun lavuaarin viemäri oli ollut hiuksista tukossa.

Olen niin hajalla, että tekisi mieli ottaa partaterä ja ajaa suoraan kaljuksi. Ei tarttisi joka päivä tätä ajatella.

Katselen ulkona muiden naisten hiuksia. Tuntuu niin epäreilulta, että lähes kaikilla muilla on paksut tai ainakin normaalit hiukset. Itsellänikin oli pitkä, paksu tukka, jota muut aina ihastelivat. Nyt tämä tukka on surullisen näköinen ja pahemmaksi menee koko ajan.

Kesä meni jo pilalle tämän vuoksi. En jaksa enää välittää ulkonäöstäni, koska kuitenkin pian olen hirvitys ja kummajainen. Lapsen kanssa pelkään, että hän riuhtaisee tukon hiuksia vahingossa irti. Menee jopa niin hulluksi, että välttelen kovassa tuulessa kulkemista, koska ajattelen, että se irrottaa loputkin hiukset.
Harmaitani en uskalla värjätä pois, jotta tukka ei kärsisi. Olen ihmisraunio ja kuvatus.

Ja nyt moni tulee marmattamaan, miten turhamainen olen. Menettäkää ensin tukkanne ja tulkaa sitten kertomaan, ettei se millään lailla heilauttanut.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höh, kohtalaisen iso osa miehistä tietää just sen miltä tuo tuntuu. Katso kaupungilla joskus ympärillesi ja laske aikasi kuluksi vaikka kaljuksi ajellut tai lyhyttä sänkeä tai muuta vastaavaa kampausta käyttävät miehet. Luuletko että kaikki niistä ottavat tuon koska tykkäävät kaljusta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla