Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä palkan koet olevan kohtuullinen ammatissasi?

Vierailija
16.08.2014 |

Kerro ammattialueesi, koulutuksesi, työvuotesi ja mitä palkkaa saat nyt.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä saan 2800 ja mielestäni en riittävästi. Haluaisin 3000 jotta käteen jäisi 2000, mieluummin tietysti 3500. Olen rh amk, työkokemusvuosia tässä ammatissa 13.

Ilta- tai yölisiä ei tässä palkassa ole, olen päivätyössä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

3000-4000 euroa vastaisi jo vähän sitä miten paljon tälle työlle joutuu antamaan. Nyt tulee about 2200 bruttona ja se on iiiiihan liian vähän.

Työ vie kaiken ajan, mitään paukkuja ei jää vapaalle. Ei ole työvuorolistoja, ei säännöllistä työaikaa ja työpäivien pituutta ei voi kuin arvailla kun töihin lähtee.

Työ on vastuullista, stressaavaa ja varsinkin talvella todella haastellista.

Ammattina rekkakuski, koulutuksena merkonomi + yhdistelmäajoneuvonkuljettaja, työvuosia vähän alle 10.

 

 

Vierailija
4/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen merkonomi, mutta metallialalla töissä tehtaassa (ei vastaa koulutustani). Verojen jälkeen käteen jää n. 1700-1800/kk, bruttopalkka n. 2000e/kk.

Työ on todella raskasta, fyysistä. Työpäivän jälkeen jalkoihin särkee (joudun yleensä seisomaan koko päivän, riippuen vähän työtehtävistä), kädet voivat olla kipeät, selkä jumissa (pitäisi käydä useasti hierojalla), työpäivän pituus on 8h + 30min ruokatauko, eli työpaikalla olen 8h 30min joka päivä. Työaika on muuten hyvä, klo 7-15.30, josta tykkään. Töissä lähes aina koko päivän hirveä hiki, työvaatteilla ei ole väliä, mutta mitään ylimääräistä ei saa roikkua missään (esim paidan hapsut, ketjut housuissa yms ja hametta ei saa pitää, mielellään pitkät housut, turvakengät joissa varpaat hikoo ja minulla on krooninen kynsivallin tulehdus sen takia....), hiukset täytyy pitää mielellään kiinni.

Palkan haluaisin olevan n. 2500e bruttona, niin viitsisin käydä hierojalla yms. ja voisin nauttia enemmän vapaa-ajasta ja työtä olisi mielekkäämpi tehdä. 1700e/kk on aika pieni palkka.

-Nainen 22v.-

Vierailija
5/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai mä jonkun mielestä olen ahne, mutta 2000 euroa kuussa. Olen kioskimyyjä. Kokemusta vuosi. Syyt suurelle palkalle:

Vuorotyö on uuvuttavaa

Ei ole ruoka- eikä vessataukoja.

Työpäivä on tosi kiireinen. Sydän pomppii vielä pari tuntia työpäivän jälkeen, kun koko päivä pitää panikoida, ehtiikö tehdä kaiken.

Työ on vastuullista. (On passien luovutusta ym.)

Työ on vaativaa siten, että pitää osata sata eri asiaa. Joka viikko tulee jotain uutta. Kaikki tieto pitäisi yrittää pitää päässä.

Työ on vaarallista. Usein on aggressiivisia asiakkaita. Ryöstöt ovat hyvin mahdollisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän yhdeksän