Parhaat talvikengät?Millaiset kengät teillä on talvisin lapsille?
Mitkä ovat mielestänne parhaat talvikengät? Kokemuksia Viking Bunnystä tai Primigin Rocha E:stä?
Millaiset kengät teillä on talvisin lapsille? Onko teillä näin syksyllä tietyt kengät,alkutalvesta toiset,kunnon pakkasilla kolmannet?
Kommentit (42)
tänä talvena ollut sorelit ja vikingin mokkanilkkurit
Kuomat ja Superfitit. Lapset ei tosin tykkää Kuomista, ne kuulemma tippuu liian helposti. Olen ostanut ihan mitan mukaan (jalan mitta + käyntivara).
Superfitit pikkupakkasilla ja kunnon villavuorilla olevat nahkakengät pakkasille. Angulus ja Arauto Rap meidän ehdottomat suosikit :).
Meillä eskaritytöllä Anguluksrn nahkaiset, villavuorelliset tex-saappaat, Sorelit (on painavat joo mut ei liian), Uggit, Crocsin talvisaappaat ja Vikingin thermokumisaappaat.
Pluskeleillä loskassa huopakumisaappaat, loskassa viking tai superfit goretexit, pakkasella tepsut tai sorellit, paukkupakkasella huopikkaat.
[quote author="Vierailija" time="01.09.2014 klo 18:44"]
Mitkä ovat mielestänne parhaat talvikengät? Kokemuksia Viking Bunnystä tai Primigin Rocha E:stä?
Millaiset kengät teillä on talvisin lapsille? Onko teillä näin syksyllä tietyt kengät,alkutalvesta toiset,kunnon pakkasilla kolmannet?
[/quote]
Lämpimämmillä keleillä vikingin goret. Kunnon pakkasille Emun nahkaiset ja lampaankarvavuoriset kengät.
Pitäis olla kumipohjat, syvät reunoihin ulottuvat urat pohjissa, tilaa kunnon pohjalliselle, lampaankarvavuori ja muutoin nahkaa.
Kuomat, niin lapsilla kuin itsellä. Paukkupakkasilla huopikkaat.
Meillä on lapsille kahdet talvikengät. Topatut goretex-saappaat/talvilenkkarit, esim. Viking. Kylmillä pakkassäillä Kuoman toppasaappaat ovat paras vaihtoehto, villasukkien kanssa. Vikingin goret taas ovat käytössä alku- ja lopputalvesta, kun ei ole niin kylmää, mutta tarvitaan vedenpitävyyttä. Kuomathan eivät pidä vettä ollenkaan.
Huopikkaat voisivat tosiaan olla vielä paremmat paukkupakkasille, mutta niitä on kohtalaisen harvoin täällä etelässä, enkä raatsi ostaa kolmia kenkiä sentään.
Goretex Eccot loskaan ja pienempänä Tepsut nahkakengät villavuorella. Tepsujen koot loppui 30 ja ens talveksi ostin Superfit villavuoriset toppasaappaat.
Huopikkaat on kivat ja lämpimät, mutta jos rahasta on tiukkaa niin ilmankin pärjää. Kavat villavuoriset kumisaappaat toimii myös loskakelillä.
Kuomat.
Monet lasten talvikengät ovat liian jäykät pohjasta -> hankala kävellä.
Kuomat on parhaat. Lämpimät ja joustavapohjaiset.
Ei coretexejä. Kovat, painavat, ei edes lämpöset.
Kuomat, lasten itsekin helppo pukea.
Vanhemmalla Sorel.
Kuomat, ehdottomasti parhaiksi todetut.
Kuomat ja sit vähän kosteammille talvikeleille viking gore-tex.
Monella on kuomat, entäs sitten loskakeleillä? Eikö goret olis paremmat kuin kumpparit?
Kuomat on järkyttävät rumat kengät. Käytännöllisyytensä takia ymmärrän lapsilla, mutta että aikuisilla naisillakin? Huh huh.
Huopikkaat, meillä Kotofeyt, joissa on kunnollinen talvikengän kumi (tai mitä onkaan) pohja. Sitten ehkä jotkut talvikumpparit ihan vesiloskakelille.