Mikä ns. iso asia on kerrottu sulle tekstiviestinä?
Mä sain just mieheltä viestin, jossa hän tyynesti ilmoitti parisuhteemme loppuneen. Meillä ei kuulemma ole enää muuta yhteistä kuin kaksi lasta... Voi vit*u!
Kommentit (20)
Läheisen ihmisen kuolema. Tosin tiedettiin odottaa, että kohta tapahtuu, joten tekstari oli luonteva tapa informoida useampia ihmisiä samaan aikaan.
(ei varmaan kaikkien mielestä iso juttu mutta) kämppis ilmotti tekstarilla muuttavansa pois kuukauden päästä. Olivat kuulemma jo jonkin aikaa miettineet seurustelukumppaninsa kanssa että tää mun kämppis muuttais hänen luokse. HUOH olin huomannutkin ihmeellistä kiertelyä ja kaartelua sen puheissa vituttaa ett se ei voinu kertoa aikeistaan aiemmin kun jouduin sitten liian pitkään maksamaan koko asunnon vuokraa ennen kuin pääsin muuttamaan toiseen halvempaan asuntoon. Ja jouiduin ihan paska kämppään. Jos se ois voinu kasvosten ja aiemmin ilmottaa nii oisin ehtiny ettiä paremman kämpän....! Kämppiksinä oltiin tosi hyviä kavereita, enää en sitä tapaa kun toi juttu oli niin törkee, se kaiken kukkuraks kehtas vielä kehua ett miten halpa vuokra sill ny on kumppaninsa kanssa ja mä siinä samalla maksan 3,5 kertasta vuokraa.. HELVETTI
Ap-olen pahoillani. Ei noi saa tehdä! Pakota mies kotiin keskustelemaan. Onko sillä jo uusi?
Siskon naimisiin meno, isän kuolema.
Mut kanssa mies jätti kesken työpäivän. Kun olin raskaana! Hoh.
Tiedon että minusta tulee mummo, siinä oli ultrakuva mukana :) Onneksi en ole saanut kovin ikäviä tekstareita koskaan.
"veljesi on kuollut."
"mä oon raskaana!!"
Isä ilmoitti tekstiviestillä meille lapsilleen, että oli eroamassa vaimostaan, eli äitipuolestani.
Veljen kihlautuminen, ystävän vauvan kuolema, äidin onnistunut sydänleikkaus sekä toisen ystävän vauvan syntymä.
Siinä ehkä eniten tunteita herättäneet viestit joita olen saanut. Veli ilmoitti kihlauksesta perheenjäsenille tekstarilla, nopea tapa saada kaikki tavoitettua yhdellä kertaa, sama koskien äidin leikkausta. Ystävän vauvan kuolemasta ilmoittivat kun oli "syntyny" ( synnytti kuolleena) ja he eivät jaksaneet soittaa ja puhua asiasta kun se oli juuri tapahtunut. :( ja toisen ystävän lapsen syntymästä lähettivät viestin mukana kuvan pikku nyytistä.:)
Kun ex-mies petti. Oli ihan kiva txt.. Mutta onneksi on entinen :)
Erosta ilmoittaminen tekstarilla taitaa olla jo aika vakiintunut käytäntö. :-/ Minun tapauksessani mies ilmoitti muuttavansa pois asunnostamme tekstarilla. Erosta oli kyllä keskusteltu edellisenä iltana, jolloin minä olin kysynyt, haluaako mies erota, ja hän oli siihen vastannut, että kyllä haluaa. Tuon jälkeen näimme kahdesti, olin paljon enemmän tekemisissä hänen vanhempiensa kanssa, ennenkuin sain töitä muualta ja muutin paikkakunnalta kolmisen kuukautta eron jälkeen.
Sukulaisten lasten syntymät on kaikki tulleet tekstareina. Tekstarina vieraalta ihmiseltä sain myös tietää mieheni pettäneen minua.
Mutkin on jätetty tekstarilla. :/
Mut on myöskin potkittu bändistä samanmoisella metodilla. Tosi kova pala, että asialla olivat ihmiset, joita pidin lähimpinä ystävinäni... Ja sitten yksikään heistä ei kokenut mua sen arvoiseksi, että olisivat kohdanneet mut kasvokkain.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2014 klo 23:00"]
Ap-olen pahoillani. Ei noi saa tehdä! Pakota mies kotiin keskustelemaan. Onko sillä jo uusi?
[/quote]
Ei aikuista ihmistä voi pakottaa. Miehen mukaan meidän suhteen ongelmat ovat hänen yksityisasioitaan(?!?) ja ne eivät vatvomalla (=puhumalla) parane.
En ymmärrä. Olen tyrmistynyt. :/