Kantakaupunki (hki) lapsen kanssa?
Onko jollain kokemusta kantakaupungissa asumisesta lapsen kanssa, leikki/kouluikäisen? Minkälaista on?
Asumme nyt meren äärellä Espoossa mutta ei oikein viihdytä. Lapsella vielä pari vuotta päiväkotiuraa edessä ja sen aikaa ajateltiin vielä täällä olla. Kantakaupunki olisi se 1. vaihtoehto, olemme ja pysymme yksilapsisina joten pienempikin tila riittää.
Itse olen 8v lähtien asunut Ullanlinnassa ja siellä viihdyin parhaiten, mutta syy varmaan siinä että se oli pitkäaikaisin kotini. Onko vanhemmilla kokemuksia?
Kommentit (4)
Asuuko joku? Voiko lapsi liikkua/ulkoilla yksin missä?
Siis mitä nyt tarkoitat, voiko lapsi liikkua/ulkoilla yksin? Kyllä koulusta varmaan uusia kavereita löytyy ja leikkipuistot löytynevät kartalta. Toki pitää opettaa lapsi kulkemaan liikenteen seassa, mutta eihän tuo nyt mitään rakettitiedettä ole. Kyllä ekaluokkalainen varmaan helposti oppii muutaman reitin leikkipaikkoihin. Ja monissa paikoissa on liikennevalotkin.
Lapseni ovat "syntyneet" Ullanlinnassa. Nyt asumme Punavuoressa ja lapset lukioikäisiä.
Mitään en vaihtaisi.
Tottakai, kantakaupungissa asuu läjäpäin lapsiperheitä. Useimmat tyytyväisinä, vaikka osa toki mielellään ottaisi 50 lisäneliötä.