Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kenellä työmatka noin 90 km suuntaansa?

Vierailija
22.08.2014 |

Eli päivässä noin 180 km yhteensä? 

Millä kuljet matkan? Kauanko olet sitä jo kulkenut? Milloin työmatka puuduttaa/väsyttää? Suositteletko noinkin pitkää työmatkaa? Muita huomioita? 

Harkinnassa on ja haluaisin kuulla kokemuksia. Se olisi yli kaksi tuntia lisää päivässä työaikaan... Mutta kun omalta paikkakunnalta ei oikein töitä tunnu saavan. 

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko Hankolainen?

Vierailija
2/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En. 

ap 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla työmatka on suuntaansa 55 kilometriä. Puolet matkasta 80km/h rajoituksella ja puolet motaria. Teen vieläpä vuorotyötä, joten jos lähtee iltavuorosta ajamaan yhdeksältä ja aamulla pitäisi olla taas seitsemältä töissä, on se melko raskasta. Jotenkin tuosta pitkästä työmatkasta on oppinut jopa nauttimaan, kun saa rauhassa ajella ja nollata ajatukset ennen kotiin menoa. Kyllä tuosta sinunkin matkasta selviää, kunhan ei liikaa ajattele tunteella.

Vierailija
4/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
5/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap jatkaa...

Mullakin olisi tiedossa vuorotyötä eli illalla olisin kotona 23-23.30 aikaan. Aamulla taas lähtö 5.30-06 aikaan. Tuo uniaika jäisi aika lyhyeksi, varsinkin kun tiedän sen itsestäni, että en heti pysty rauhoittumaan ja käymään suoraan nukkumaan, kun tulen kotiin, vaan tarvin jonkin aikaa ennen kuin pääkin asettuu ja uni ylipäätään tulisi. Toisaalta ehkä tämä pään asettuminen tapahtuisi jo tuossa työmatkan aikana :) 

Vierailija
6/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on yli 100 km suuntaansa, ja olen kulkenut yli vuosikymmenen. :) Junalla kuljen, heräilen aamulla siinä istuessa.

En nyt erityisesti suosittele, mutta kyllä se ihan mahdollista on. Varmasti olet keskimääräistä reippaampi ihminen, kun asiaa edes pohdit. Verottaja tukee pitkiä työmatkoja (ainakin vielä) ihan somasti.

En osaa ihmeempiä runoilla aiheesta, mutta kysy jotain jos haluat. :)

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on se ja teen sen vain kerran viikossa ja silti se on liikaa mulle.  Miinusta tietysti se, että teen yötyötä ja joudun yövuoron jälkeen ajamaan väsyneenä kotiin sen 90km.  En suosittele joka päivä ajettavaksi, raskaaksi käy.

Vierailija
8/8 |
22.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä kulkisit työmatkasi? Jos julkisilla, on helppoa kun voi siinä istuskellessa vaikka syödä aamupalan tai laittautua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kaksi