Jos kävelen 3 kertaa viikossa..
3 kertaa viikossa tunnin lenkin, ja sit kahvakuula kerran. Kiinteytöökö kroppa. Vatsalihaksia viel välil.
Kommentit (11)
No jaa vaikea sanoa. Jos tällä hetkellä et tee mitään niin kai tuokin vähän vaikuttaa. Toisaalta, itse kävelen 7 kertaa viikossa, kun ulkoilutan koiria, 1,5-2 h päivässä, enkä ole ollenkaan kiinteä vaan läskilöllykkä, joten ei se automaattisesti mitään ihmeitä se kävely tee.
Kävelyssäkin on eroja. Itse kävelen keskinopeudella 6.7km/h joka jo tuntuu pakaroissa. Myös loivaa ylämäkeä reitillä paljon. Koiran kanssa kun kävelen niin vauhti on hidas kun pitää haistella ja pissailla.
Mahdoton sanoa näillä tiedoilla, kun ei yhtään tiedä että mikä on lähtökohta, miten paljon pitäisi kiinteytyä/mitä tässä haetaan.
Ruokavalio kuntoon, sillä on loppupeleissä enemmän merkitystä kuin liikunnalla. Liikunta tukee sitten kyllä muutosta. Eli sokerit ja höttöhiilarit pois, samoin mielellään alkoholi. Säännöllinen ruokailu, terveellistä ruokaa tarpeeksi muttei liikaa.
Varmaan kiinteydyt jos teet sen kuulan useammin esim 3xviikko. Lisäksi kävele reippaasti tai juokse. Pitkä lenkki polttaa rasvaa. Karkit ja höttö hiilarit pois.useamman kuukauden vaatii kyllä jos olet huno kuntoinen nyt jos ok alkaa tulos näkyä nopeammin.
Tilanne on tämä.Töissä saan liikuntaa. Kotitöitä, vuorotyö ja pieni lapsi joka päivä en ehdi liikkua. En ole harrastanut nyt liikuntaa, kun pieniä lenkkejä. Ennen joulua olis matka tulossa.. haluaisin vähä kiinteyttää. Paino 78 ja pituus 172. Painoakin olis saatava pois.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 14:43"]3 kertaa viikossa tunnin lenkin, ja sit kahvakuula kerran. Kiinteytöökö kroppa. Vatsalihaksia viel välil.
[/quote]Varmasti laihdut
No toki kiinteytyy. Kahvakuula on siinä ihan ykkönen. Kävelylenkit rivakasti. Ruokavaliossa välttelet vaikka enimpiä sokereita ja valkoisia jauhoja ja rajoitat leivän kolmeen palaan päivässä. Paljon kasviksia. Mulla nää kaikki yhdessä (tosin lenkit juoksen) on tiputtanu aiemman 58 kg 54 kiloon (olen 162 cm).
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 14:43"]
3 kertaa viikossa tunnin lenkin, ja sit kahvakuula kerran. Kiinteytöökö kroppa. Vatsalihaksia viel välil.
[/quote]
Riippuu mitä sä tarkotat kiinteytymisellä? Mutta tod näk vastaus on että ei. Jos sä haluat laihtua, niin ei tuo sua vielä juurikaan laihtduta yksinään. Sun tarttee panostaa syömiseenkin paljon. Tai etenkin syömiseen. Jos sä haluat lihaksikkaammaksi, niin ei tuo siihen auta yhtään. Kävely kun ei sellasia tuo sulle ja loppu on todella vähäistä ja melkosen paikallista.
Siihen vuosi taikka puolitoista. Tarvitaan pitkää pinnaa ja kieltäymystä.
Muista myös syödä oikein.