Tyttärelläni 17v diagnosoitiin skitsofrenia
Kommentit (18)
Millaisia oireita hänellä oli? Missä iässä ne alkoivat?
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 11:58"]Millaisia oireita hänellä oli? Missä iässä ne alkoivat?
[/quote] Alussa saamattomuutta ja masentuneisuutta. N. 2 vuotta sitten alkoi juttelemaan itsekseen ja muutenkin alkoi puhumaan "hulluja". Alkoi 11-vuotiaana. Ap
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 12:01"]se ev kuuluu laittaa otsikkoon
[/quote] Jaa. Ap
Muista että hän on tyttäresi sairaudestaan huolimatta. Rakasta ja ole häne tukenaan. Hän tulee saamaan lääkityksen ja terapiaa. Varmaan jossain vaiheessa tarvitsee myös laitoshoitoa. Mutta ole hänen tukena silloinkin.
Hän on rakkautesi arvoinen vaikka sairastaakin. Hyvä että diaknoosi on saatu ja nyt voidaan hoitaa hänen oloaan. Tuosta sairaudesta ei parane mutta hyvällä lääkityksellä ja huolenpidolla elämästä voidaan tehdä vähän helpompaa.
Voimia se kuluttaa mutta se on sen arvoista. Onhan hän sinun tyttäresi. Ole onnellinen että hän on olemassa vaikkakin sairaana.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 12:02"]
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 12:01"]se ev kuuluu laittaa otsikkoon
[/quote] Jaa. Ap
[/quote]
evvk
Nykyajan lääkkeet ovat hyviä ja hoitoa on mahdollista saada. Osa skitsofreenikoista käy töissä ja viettää varsin normaalia elämää.
Mitä itse ajattelet tilanteestanne?
Ammattilaisena pidän hiukan outona, että noin nuorelle on asetettu noinkin rankka diagnoosi. Harvinaista kyllä.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 12:32"]
Millainen lääkitys hänellä on?
[/quote]Unohtui vielä kysyä että minkä tyyppinen skitsofrenia hänellä on? Onko väkivaltaan taipuvainen, itsetuhoon vai sulkeutuuko vain itseensä?
Miten itse jaksat? Onko sinulla ketään, jonka kanssa voit puhua? Vertaistukea?
Eivät kaikki skitsofreenikot tarvitse laitoshoitoa. Osa elää hyvinkin 'normaalia' elämää.
Alle 20-vuotisille ei aseteta skitsofrenia-diagnooseja.
OT, pelottaa, että omalla tyttärellä voisi olla sama sairaus...
Tällaisia 'sairauksia' ei ole edes olemassa. On pelkästään ulkomaailmaa häiritsevää käyttäytymistä. On jotenkin niin mukavaa laittaa jos kaikenlaisia nimikkeitä ihmisten päälle, jotka eivät toteuta ''normikäytöstä''.
Kannattaa miettiä boxin ulkopuolelta.
En usko myöskään, että noin nuorelle mitään diagnoosia tehtäisiin.
Googlaa.. itse psykiatrian gurut ovat jo sitä mieltä, että koko psykiatria huuhaadiagnooseineen on pelkkää satua ja valjastettu lääkefirmojen huijarimiljardibisnekseen!
Nähkää ihmiset ihmisinä. Ei diagnooseina. Jos tyttäresi reagoi oudosti, olisiko aika tarkistaa omaa käytöstä?
Kaikki normitunteetkin on nykyään ''sairastamista''.. Herätkää!! Zombiet!! terveet reagoi ''sairastamalla'' - samaa mieltä.
Kaikki normitunteetkin on nykyään ''sairastamista''.. Herätkää!! Zombiet!! terveet reagoi ''sairastamalla'' - samaa mieltä.
Olis minunki nuoruus ollu paaaaljon helpompaa jos pikkusiskoni olisi saanut diagnoosinsa vielä silloin kun asuin kotona.