Kuinkahan tässä nyt Turkkiin uskaltaa
Kun on sitä Ebolaa ja lasten kaappaajia. Ja turkkilaiset perhana vielä tykkäävät vaaleahiuksisista lapsistamme. Hukkaamme muutenkin lapset lentokentälle tai hukutamme hotellin uima-altaaseen.
Jep miehen lapsi tulossa ekaa kertaa mukaamme ulkomaille ja äitinsä soittelee opetus- ja varoituspuheluita.
Ymmärrän kyllä, että jännittää, kunitse hän ei ole koskaan käynyt missään. Nyt kuitenkin alkaa jo ärsyttää pikkuhiljaa.
Meillä on kuitenkin perus pakettimatka kotikentältä ja lentokenttäkuljetukset myös varattuna. Hotellikin on kaukana keskustasta ja just tommonen perhehotelli. Lisäksi lasten kanssa käydään reissussa joka vuosi, ettei nyt mitään vierasta hommaa ole
Kommentit (7)
Eiköhän lentokenttäkuljetukseen kuulu, että joku muu huolehtii lapset. Me ainakin miehen kanssa vedetään heti koneessa pää täyteen. Sitähän se on perheloma parhaimmillaan
Niin en tiedä miten ex saadaan rauhoittumaan. Varmaankaan mihinkään tilastoihin ei auta vedota. Siis ettei tuollaista juurikaan tapahdu ja ulkomailla luonnollisesti pidetään vielä parempaa huolta lapsista kuin kotimaassa. No loman jälkeen ex huomaa kuinka kivaa lapsella on ollut ja seuraava kerta voi olla helpompaa.
Joo toivottavasti näin. Nyt pitää vaan pysyä tyynenä ja rauhoitella. Eniten tuossa ottaa päähän, että tuntuu että pitää meitä aivan idiootteina ja vastuuttomina. No onneksi kuitenkin vihdoin päästi lapsen mukaamme. Ap
Mä ymmärrän exää täysin, olen samanlainen hermoilija, riittää että lapsi menee isälleen viikonlopuksi niin kerron ohjeita miten toimia ja pakko pistää iltaisin viestiä ja kysyä miten on mennyt jne. Saan siitä mielenrauhan, koska mitä jos jotakin tapahtuisi eikä olisi varoittanut siitä? Mä syyttäisin itseäni asiasta loppuikäni.
Laitatko samalla tavalla neuvoja päivähoitoon tai kouluunkin?
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 08:46"]
Mä ymmärrän exää täysin, olen samanlainen hermoilija, riittää että lapsi menee isälleen viikonlopuksi niin kerron ohjeita miten toimia ja pakko pistää iltaisin viestiä ja kysyä miten on mennyt jne. Saan siitä mielenrauhan, koska mitä jos jotakin tapahtuisi eikä olisi varoittanut siitä? Mä syyttäisin itseäni asiasta loppuikäni.
[/quote]
Sormi vesilasiin ja vesilasista pois. Jäikö kuoppa? Jos jäi, olet korvaamaton.
Ehkä kannattaa olla hukuttamatta lapsiaan uima-altaaseen, sen kun jättää väliin niin pärjäätte varmasti paremmin. Ja ottakaa vaikka joku muistilappu että lentoasemalta pitää matkalaukkujen lisäksi ottaa mukaan myös kersat.