Linnanmäen työntekijät
Miksi Lintsin työntekijöistä suurin osa näyttää niin kypsyneeltä ja tylsistyneeltä työhönsä? Siellä vaan nojaillaan laiskasti ja välillä painetaan napilla laite liikkeelle ja naureskellaan kollegan kanssa jollekin sisäpiirijutulle.
Kyseessä on kuitenkin asiakaspalvelutyö, jossa hyvä ja tunnollinen työntekijä jaksaisi reippaasti hymyillä ja seistä suorassa koko työpäivän ajan. Eikö työnantajaa yhtään kiinnosta, onko työntekijöillä halukkuutta hoitaa hommansa hyvin vai meneekö sieltä mistä aita matalin? Työ on varmasti puuduttavaa, mutta työn tylsyyden ei kuulu näkyä missään hyvin hoidetuissa asiakaspalveluhommassa asiakkaille! Linnanmäki on varmasti haluttu kesätyöpaikka, joten tuntuu hölmöltä että siellä on niin paljon halutonta ja innotonta porukkaa. Vielä kun ottaa huomioon, että kyseessä on huvipuisto, jossa työntekijöiden olisi todellakin syytä vetää työpäivänsä läpi hymy huulilla ja reippaalla asenteella, tuntuu kesähessujen laahustaminen erittäin oudolta.
Onko kukaan muu huomannut samaa?
Kommentit (24)
Olenko huomannut? Kyllä.
Jaksanko välittää asiasta? En.
tänään oli tosi ärtsy työntekijä hurjakurussa. väkisten änkes kyytiin 9 aikuista, kun kuulema mahtuu. Meinas olla ahtaat paikat!
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 20:37"]Ei kai nyt sillä palkalla :D
[/quote]
Minkälaista palkkaa siellä sit saa? Oon aatellut hakee sinne ehkä ens kesänä. Yrittäisin kyllä olla iloinen työn tekijä!
Itseasiassa en ole kyllä huomannut siellä leipääntyneitä työntekijöitä. Ihan ovat normaaleja käytökseltään.
Lintsin palkka on surullisen kuuluisa, jotain vähän yli 7 euroa eikä muistaakseni mitään lisiä. En oo varma näistä, oon kerran ollut haastattelussa ja jotai tollasta se oli. Oon myös kuullu ettei työolot oo parhaimmasta pääst
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 20:53"]
Lintsin palkka on surullisen kuuluisa, jotain vähän yli 7 euroa eikä muistaakseni mitään lisiä. En oo varma näistä, oon kerran ollut haastattelussa ja jotai tollasta se oli. Oon myös kuullu ettei työolot oo parhaimmasta pääst
[/quote]
Riippuu mihin osastolle menee. Tai ainakin muutama vuosi sitten. Olin pari kesää Lintsillä lipunmyynnissä ja kyllä meillä tuli iltalisät iltatunneilta ja samoin pyhälisät. Kuulinmyös, että pikaruokapisteissä ja pelipisteissä työskentelevillä olisi ollut ankeammat työolot kuin meillä oli lipunmyynnissä. Me sentään saatiin istua koko päivä eikä meillä ollut hirveän kuuma kopeissa :) Palkka oli pieni, mutta ihan jees silloin opiskelijana...
Mun työkaverini on ollut siellä aiemmin, ja se tykkäsi. on iloinen ja kiva ihminen. Siellä on kaikenlaisia ihmisiä töissä. Varsinkin jarrumiehet vuoristoradalla ovat oikeasti eri ammattien edustajia, siellä on juristi, lääkäri, musikko yms.
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 20:53"]
Lintsin palkka on surullisen kuuluisa, jotain vähän yli 7 euroa eikä muistaakseni mitään lisiä.
[/quote]
Tuo on täyttä puppua. Tyttäreni on ollut töissä Linnanmäellä (ei tosin laitteissa, vaan kahvilassa), ja kyllä siellä on iltalisä klo 18 alkaen sekä kaksinkertainen palkka sunnuntaisin. Pienin tuntipalkka on vähän päälle 8 euroa ilman lisiä. (Voi olla, että alle 18-vuotiailla on vähän alhaisempi palkka.) Ainakin oma tyttäreni tienasi viime kesänä varsin mukavasti. Palkat voi jokainen käydä katsomassa itse Linnanmäen nettisivuilta.
Luulisin, että tuo laitteiden hoitaminen on aika tylsää hommaa, kun sitä tekee päivästä toiseen. Se varmaan selittää sen, että jotkut työntekijät ovat kyllästyneen näköisiä, vaikka ei tietenkään pitäisi olla. Kuulemma Power Parkissa on selvästi ystävällisemmän tuntuiset laitetyöntekijät.
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 22:01"]
Katsokaa hetki niitä siellä käyviä vanhempia: suurin osa on vihaisia, kärttyisiä, karjuu lapsilleen ja tekee kaikkien olemisen hankalaksi. Sitten tullaan lopuksi ipanan kanssa puotiin ostamaan joku muisto ja kun lapsi ei heti valitse, alkaa kamala huuto, että ei sitten osteta mitään.
[/quote]
Nimenomaan;) Olen kuullut että siellä käy järkyttävällä käytöksellä varustettuja vanhempia jotka tuskin hyviä esikuvia edes niille omille pennuilleen:)
Ne haastattelijat ite sano siellä että tää palkka on kyllä aika pieni. Sillon peruspalkka oli jotain vähän päälle 7. Siitä on jokunen vuosi aikaa ehkä on nostanu palkkoja sitten. T. 8
Joo. Oon huomannu.. Joka kerta kun ollaan käyty (kerran vuodessa monen vuoden ajan) on aina ollu joku työntekijä naama norsun v:llä. Olen aina laittanut kirjallista palautetta ja saanut vastauksen. Paras oli, kun muutama vuosi sitten töissä oli nuori nainen, joka ei osannut suomea ollenkaan.
Katsokaa hetki niitä siellä käyviä vanhempia: suurin osa on vihaisia, kärttyisiä, karjuu lapsilleen ja tekee kaikkien olemisen hankalaksi. Sitten tullaan lopuksi ipanan kanssa puotiin ostamaan joku muisto ja kun lapsi ei heti valitse, alkaa kamala huuto, että ei sitten osteta mitään.
Hei, olin myös tänään Lintsille. Erityiskehut menivät hurjakurun pisteessä olijalle, joka sai topakalla käytöksellä jonon vetämään. On tylsä jonottaa paahteessa, kun osa ei kehtaa kieltää ihmisiä menemästä vain parin kanssa koriin, johon mahtuisi muitakin. Sitten jono ei tietty vedä, jos jokaisella kieroksella laite vajaakäytössä.
Heitä alkaa vituttaa kun tajuavat että tätä se on seitsemänkymppiseksi saakka.
Työtä.
Tajuavat että he eivät ole niitä kun menestyvät.
He eivät ole niitä kun matkustavat maailman ympäri.
He eivät mene autokauppaan ja osta käteisellä uutta Porschea.
He ovat niitä jotka tekevät suorittavan työn.
Eihän se hymyilytä.
Huomasin saman tänä vuonna. 15vuotta sitten työskentelin siellä, ja kännykän hiplaamisesta olis tullu potkut.
suurin osa on opiskelijoita, ja muun ammatin omaavia, joille se on kesätyö. Erikseen on sit perustyövoima, jotka talvet hoitaa laitteita ja onhan se auki välillä myös silloin. Tuttavani oli siellä sähköinsinöörinä, ja rakasti työtään. Ihana ihminen, nyt eläkkeellä.
Kyllä