Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Np-ultrassa mitattu sikiön koko väärin?

Vierailija
02.07.2014 |

Kävin np-ultrassa viikolla 12+2 ja sikiön koko vastasi viikkoja. Myöhemmin löysin kalenterini, johon kuukautiset oli merkitty alkaneeksi kaksi viikko aikaisemmin. Muistin ne siis väärin ja menin ultraan tuon 12+2 tiedon kanssa.. Voiko siis olla, että hedelmöitys on vaan tapahtunut myöhemmin vai voiko ultraaja mitata tossa vaiheessa sikiön koon parilla viikolla väärin? Neuvolasta asiaan ei sanottu juuta eikä jaata.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvemmin varmaan kahta viikkoa mitataan väärin. Se on kuitenkin loppumetreillä aika tärkeää, että jossei synnytys meinaa käynnistyä, että synnytys käynnistetään ajoissa.

Vierailija
2/5 |
12.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sikiön koko tossa vaiheessa kahessa viikossa kasvaa noin sentillä ja outoo on, jos iltraaja on niin ammattitaidoton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

tod.näk. ovulaatio ja hedelmöittyminen tapahtuneet myöhemmin.toki mittavirheitäkin voi sattua, mutta en usko että heittäisi ihan kahta viikkoa.

Vierailija
4/5 |
02.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ekan lapsen "ikä" (ja laskettu) aika siirtyi noin viikolla ultran takia. Useamman lapsen painoarviot (myöhemmässä ultrassa, kun olen joutunut menemään ylimääräisiin) on olleet reippaasti (n. kiloa pienempi syntymäpaino kuin mitä on veikattu) yläkanttiin jonkin reiden pituusmitan takia. Ei ne mitään 100% mittoja ole. 

Vierailija
5/5 |
02.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kröhöm, on niissä sikiöissäkin koko eroja ihan niin kuin syntyessäänkin...