Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ALLEKIRJOITA JA JAA!

Vierailija
11.06.2014 |

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/852

 

Lapsiin kohdistuvissa seksuaalirikoksissa on kysymys vakavista lapsen perus- ja ihmisoikeuksien loukkauksista. Suomessa on jo pitkään sitouduttu tietynlaiseen lievään kriminaalipolitiikkaan, jonka vuoksi useat rangaistukset ovat riittämättömiä eivätkä vastaa tavallisen kansalaisen oikeustajua. 

Sukupuoliyhteyteen johtaneesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomitaan toistuvasti ehdollisia tuomioita, jolloin tekijä ei joudu vankilaan ja voi jatkaa rikollista toimintaa. 

Seksuaalipalvelujen ostaminen nuorelta, lapsen houkutteleminen seksuaalisiin tarkoituksiin, sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta koskevan esityksen seuraaminen, sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittäminen ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapito ovat kaikki rikoksia, joista minimirangaistus on sakko. Tämä mahdollistaa sen, ettei rikoksista välttämättä jää merkintää rikosrekisteriin. Toisin sanoen edellä mainittuihin rikoksiin syyllistyneitä henkilöitä voi hakeutua puhtain paperein työskentelemään lasten parissa esimerkiksi päiväkoteihin, kouluihin, kerhoihin tai leiriohjaajiksi.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kolme