Voiko lapsiperheen äiti inhota elämäänsä?
Lapset 1,5 ja 3. Osa-aikatyö. Väljähtynyt "pari"suhde. Nukutaan eri huoneissa. Lapset herää viisi kertaa yössä. Työ sieltä ja syvältä. Huono palkka. Lapset tappelee koko ajan. Ei rahaa. Seksi ei kiinnosta. Ei omaa aikaa. Ei tukiverkkoa. Sotkuinen koti. Kaikki kotityöt mun vastuulla.
Mä haluan pois täältä. Muuttaa yksin muualle.
Kommentit (7)
Täällä oltu niin samoissa fiiliksissä muutama viikko jo. Pikku breikin tarpeessa kait.. :P
No muuta, ap. Vaikka ulkomaille. Älä jätä yhteystietojasi, aloita uusi elämä. Itse hyväksyisin tällaisen ratkaisun, paitsi siinä tapauksessa että olet painostanut miehesi hankkimaan lapsia.
Mitä ne lapset siinä vaikuttaa, lapsetonko ei voi inhota elämäänsä jos se on syvältä.
Kaikkea muuta voit muuttaa elämässä, mutta ne lapset on ja pysyy vähintään täysi-ikäisiksi asti.
Perhepalaverin paikka:koti järjestykseen ja kaikille omat vastuualueet, kaikille tasapuolisesti myös omaa aikaa ja yhdet häiriöttömät yöunet viikossa molemmille vanhemmille.
Uusi työpaikka hakuun.
Asennemuutos.
Parisuhdeleirille (sellaiselle jossa on lastenhoito) puimaan parisuhteenne kuntoon tai sopimaan erosta. Lapsille unikoulu, palvelut pois öisin ja nukutaan omassa sängyssä.
Suurin ongelma tuossa on mies, joka ei tee kotitöitä.
Voi! _o/