Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten säästit 100 000, jotka sinulla on pankkitilillä?

Vierailija
29.05.2014 |

...ennen kuin ostit asuntosi. Minunkin pitäisi säästää asunto itselleni tai osa siitä. Fyrkkaa on nyt koossa 50 000 euroa. Tarvittaisiin 300 000 euroa, koska haluan asua pääkaupunkiseudulla. Mitä ehdotatte? Muutto maakuntaan tai itsensä myyminen ei tule kysymykseen kuitenkaan.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä säästin mun rahat niin, että säästin ensin 15% asunnon hinnasta, sitten muutin asuntoon ja makselin sitä pois ja sit myin asunnon ja muutin vuokralle :D

 

Ei mulla kyllä pankkitilillä ole 100 000 euroa.

Vierailija
2/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkevällä rahan käytöllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tulisi mieleenkään makuuttaa moisia rahoja tilillä.

Ansaitsen niillä.

Vierailija
4/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

uhkapeleistä saa ku pelaa oikein

Vierailija
5/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fakta on että monikaan ei tuollaista rahamäärää kasaan saisi mitenkään. Silti ei tee tiukkaakaan ottaa sama määrä velkaa. Sama homma tehdä 500€ ostos visalla, ei tunnu missään. Mutta nostapa 500 ennalta säästetyistä rahoista, kyllä tekee pahaa. Sanonta penni (sentti?) on miljoonan alku on täyttä totta!

Vierailija
6/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin että ostin ensin yksiön ja sitten isomman ja sitten isomman asunnon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

90-luvulla tai 2000-luvuln alkupuolella asunnon ostaneet ovat melko varmasti sillä rikastuneet jossain määrin. En pitäisi varmana että toimii enää nykyhinnoilla.

Vierailija
8/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ainakaan pitämällä niitä pankkitilillä... Jos jollain on tuo summa säästössä, niin se on todennäköisesti ihan jossain muualla kuin 0-korkoisella pankkitilillä. Se nyt on ainakin vinkki numero 1 säästämisen tiellä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.05.2014 klo 19:13"]...ennen kuin ostit asuntosi. Minunkin pitäisi säästää asunto itselleni tai osa siitä. Fyrkkaa on nyt koossa 50 000 euroa. Tarvittaisiin 300 000 euroa, koska haluan asua pääkaupunkiseudulla. Mitä ehdotatte? Muutto maakuntaan tai itsensä myyminen ei tule kysymykseen kuitenkaan.

[/quote]

Maakunnassa se Helsinkikin on.

Uudenmaan maakunnassa.

Vierailija
10/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tilillä pitäisi mutta korkorahastoissa ja osinko-osakkeissa on lähes tuon verran.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kun olisikin tilillä tuollainen summa. Tietäisin heti, mihin sen sijoittaisin. Mutta koskaan ei ole ollut niin suurta palkkaa, että siitä olisi jäänyt noin paljon säästöön. Tai ehkä olisikin, jos ei koskaan olisi tarvinnut ostaa mitään, vaan ajelisi esim. vieläkin sillä ensimmäisellä autolla, pesisi pyykkiä ikivanhalla koneella jne. mutta kun koneetkin hajoavat, uudemmat vielä nopeammin kuin vanhemmat, niin ei paljon säästöön jää. Ja perinnötkin ovat olleet pääsääntöisesti muutaman tonnin luokkaa. 

Asunto, muutama vuosi ennen 90-luvun suurta lamaa ostettu, rahoitettiin kokonaan velalla ja korko oli jossain vaiheessa jopa yli 10 %. Velka tuli maksetuksi eikä tullut konkkaa. Monet jättivät maksamatta. Joskus työkaverin kanssa naureskeltiin, että kyllä me olimme typeriä, kun uskollisesti hoidimme velat. Silloin ei enää velasta hyötynyt edes verotuksessa kuin pienen vähennyksen verran.  Jos velan olisi ottanut kymmenisen vuotta aikaisemmin, olisi korot saanut vähentää kokonaan verotuksessa ja inflaatio olisi muutenkin syönyt pääomaa. Muutamassa vuodessa olisi asunto tullut maksetuksi. Ja ehkä säästötilikin olisi ehtinyt karttua vähän vilkkaammin. Mutta toisaalta: ruumispaidassa tai kirstussa ei ole taskuja, joten mukaansa ei saa mitään. Kannattaa nauttia vielä kun siihen kykenee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yksi