onko noloa asua maalla,
Eli onko noloa asua maalla sellasessa kylässä jossa ei ole edes kauppaa?
Kommentit (17)
on, sikanoloo. miks mietit, mitä muut susta ajattelee? jos oot tyytyväinen maalla-asumiseen ja tykkäät ite, ni anna palaa. sit jos asut maalla vaan koska pitää, ni sit se on noloo.
[quote author="Vierailija" time="30.06.2014 klo 12:18"]Eli onko noloa asua maalla sellasessa kylässä jossa ei ole edes kauppaa?
[/quote]Huh huh.Ei voi muuta sonoa. Onko noloa käydä paskalla!
Eikös kaikenlainen downshifting ole vielä muodissa? Eihän se ole noloa, kun tietenkin kerrot muuttavasi sinne perähikiän takamaille päästäksesi eroon oravanpyörästä, materialistisesta elämäntavasta ja tutustuaksesi paremmin itseesi (joogaamaan ja retriittejä viettämään jne.).
Ei, noloa on luulla että oma asumismuoto ja -paikka on paras kaikille.
T. Paljasjalkainen stadilainen
Tietysti moni sanoo sitä noloksi mutta niinhän sanotaan Helsingissä asumistakin. Ero on siinä että Helsingissä asuu niin monia ihmisiä, että puolustajiakin löytyy. Pikkukylällä on tässä mielessä vähemmän ääntä, jolla puolustautua noloutta vastaan.
Rakastan maaseutua ja sen kauneutta juureni ovat siellä. Se luonto aivan mahtava. Eikö jokainen asu siellä missä haluaa. En voisi kaupungissa asua ikinä, mut se sopii taas toisille.
Jos olisi rahaa, asuisin maalla ja kaupungissa!
12 vuotta, on pakko asua, mulle on vaan niin monesti sanottu jotain tyylii " käy vittu kaupassa" muttKun lähin kauppa on 30 minuutin päässä ja lähin vaatekkauppa on 2 tunnin päässä... ja mä halusin vaan tietää teidän mielipiteen, mun mielest täs ei oo mitään noloo
Samoin, vieläpä kun on koira ja se saa olla ulkona IHAN TÄYSIN vapaasti ja on oma uimaranta ja sinne matkaa alle 20 metriä... ♥
On todella noloa. Itse kun poistun täältä maalta, pidän aina huppua päässä kun nolottaa niin. Muutenhan joku voi luulla että olen MAALTA !
[quote author="Vierailija" time="30.06.2014 klo 14:32"]On todella noloa. Itse kun poistun täältä maalta, pidän aina huppua päässä kun nolottaa niin. Muutenhan joku voi luulla että olen MAALTA !
[/quote]Itsetunto ei kohilla. Minua hävetti kun kaupunkilainen ystäväni tuli maalle, ei osanut tulia laittaa ei kukkia istuttaa eikä montaa muuta hommaa. Nolotti sen puolesta. Maalla oppii vaikka mitä.
ei ole noloa. voisin itsekin muuttaa maalle jos siellä olisi töitä. toisaalta rakastan yli kaiken helsinkiä:).
joo on siis tosi noloo häpeisit XDXDXD maal asuu vaa jokku punaniska juntit XDXDXDX
Ei ollenkaan. Minusta on noloa, että maalta puskee jengiä tänne stadiin niin, että ruuhka-aikaan tiet on niin täynnä, että joka päivä saa istua ruuhkassa. Nuoruudessani -70-80-luvuilla oli ihan toinen meininki. Landella oli vielä elämää ja stadissa tilaa hengittää.
En asu Suomessa, mutta jos tilanne sallisi muuttaisin ilomielin Suomen maalle.
Mitä noloa = hävettävää on asua maalla. Saa melskata mielensä mukaan eikä tiukkapipoinen naapuri oli heti rinkuttamassa ovikelloa ja valittamassa, että laulan muka falskisti aariaa oopperasta Laineita likaämpärissä.
Muutin itse sellaiselle kylälle taannottain, eikä tullut mieleeni miettiä noloutta. Olet hyvin nuori?