Yllätin 8-vuotiaan katsomasta pornoa
Yllätin sitten meidän perheen 8-vuotiaan pojan katsomasta pornoa. Olen niin suivaantunut, mutta silti hämmentynyt, että mistä helkutista on voinut tämmöistä edes oppia?
Onko teillä mitään neuvoja miten nyt menetellä tässä tilanteessa?
Pelkään, että poika on saanut traumoja tästä jollain vakavalla tavalla, vaikka olemmekin aikaisemmin jutelleet tietokoneen käytöstä.
Haluan pitää huolen, ettei lapselleni jää tästä mitään pysyviä jälkiä tai sama toistu. En kummiskaan halua syyttää poikaa tästä tapahtumasta.
Kommentit (5)
Juuri tuonikäiset lapset levittävät pornolinkkejä ihan toisilleen. Koulun seksivalistusta on turha syyttää.
Huoltajana sinun on suojeltava lastasi kaikin keinoin, sillä netistä lapsi löytää helposti todella traumatisoivaa materiaalia. Entisaikojen Jallujen ja Kallejen tyyppistä "siistiä" pornoa ei netin maailmasta tahdo löytyä.
Lataa koneelle lisäosa joka estää aikuisviihdesivuilla käymisen. Kannattaa myös jutella lapsen kanssa suoraan pornosta, kertoa että se ei sovi lapsille, se antaa täysin väärän kuvan seksuaalisuudesta jne. Kyllä porno alkaa jo ala-asteella kiinnostamaan lapsia (minuakin se kiinnosti jo seitsemänvuotiaana, vaikka olin tyttö) koska se on kiellettyä ja lapselle jotain todella uutta ja outoa. Seksuaalisuus myös alkaa heräämään paljon aiemmin kuin murrosikä alkaa, vaikka sitä ei lapsi välttämättä tiedosta tai ymmärrä itse. Kotona kannattaa puhua avoimesti asioista niiden omilla nimillä, sillä mitä kielletympää ja kätketympää asia on, sitä kiinnostavampaa se on. Jos tietoa ei saa koulusta tai kotoa, niin sitä kyllä osataan etsiä pornosivuilta. Tuon ikäisen kiinnostus pornoon on normaalia, mutta sitä ei tarvitse hyväksyä eikä sallia.
Poika kyllä pärjää, mutta miten itse pärjäät tämän trauman kanssa?
NImittäin, on ihan normaalia katsella pornoa, seksi kun on ihan normaali asia. Mutta ei ole normaalia hermostua heti kun seksi tulee jossain esille, niinkuin ap tekee.
Itse olen kieltänyt lapsia katsomasta pornoa ja koneilla on blokit ettei pornosivuille pääse. Olen myös pitänyt pojille (alakouluikäisiä kumpikin) palopuheet siitä, että porno on täysin satua ja vääristää ihmisen käsityksen seksistä ja rakkaudesta. Lisäksi olen maininnut ihan pokalla ja neutraalisti, että pornon katselu aiheuttaa impotenssia ja masennusta ja tästä löytyy helposti tutkimusmateriaalia. Lapset ovat tajunneet pointin eivätkä ole ainakaan kotona tai puhelimillaan yrittäneetkään enää etsiä linkkejä. Nettiporno on kyllä aika kauhea ilmiö.
No ala-asteellahan nuo lapset oppivat kaikenlaista. Seksivalistuksessa joku on saattanut kuulla outoja sanoja ja halunnut ottaa selvää. Lapsi ei kuitenkaan usein vielä tuossa iässä ymmärrä sisältöä. Kannattaa antaa asian olla ja jos tapaus toistuu (voit katsoa selainhistorian), niin keskustelet asiasta ja kerrot asiallisesti niistä ja että ne ovat aikuisille tarkoitettua sisältöä. Lapsi saattaa alkaa katsoa sitä kuitenkin salaa, mutta tietokoneen yhteinen tili auttaa valvomisessa. Voisiko lapsi olla löytänyt joltain muulta perheenjäseneltä materiaalia?