Minkä helkutin takia sitä perunasalaattia ja nakkeja pitäisi olla joka juhlassa?
Onko kukaan muu huomannut, että perunasalaateista ja nakeista on tullut joka juhlan WT-tarjoilu? Joskus kun minä olin lapsi, niin sitä perunasalaattia ja nakkeja mainostettiin vain vappuruokana. Nyt sitä sitten pitäisi olla jo uutenavuotenakin ja vieläpä juhannuksena. Milloinkahan tulee joulu- ja pääsiäispöytäänkin? Entä itsenäisyyspäivän perunasalaatti ja nakit?
Joskus perunasalaatti maistui ihan hyvältäkin, mutta olen nyt kurkkua myöten täynnä tätä tuputusta. Ilmeisesti kyseessä on jonkinlainen kauppiaiden markkinoima hätävararatkaisu jokaiselle WT-äidille, joka ei itse osaa tehdä ruokaa. Kipollinen valmista perunasalaattia ja nakit pöytään joka juhlaan. Yök.
Kommentit (28)
ihana suomalainen keittiö, kesäisin kyllä valmiiksi marinoitu liha on myös juhlagrillattavaa
Niinpä. Valmiiksi prosessoitua lisäainehöttöä kaikki. Sitten ulkomaalaisille syötetään hienoissa ravintoloissa jotain kuusenkerkkäsiirappia suomalaisena perinnejuttuna. Hah.
Tein eilen itse perunasalaatin. Oli muuten hyvää. Grillimakkaraan ei koskettukaan, oli muuta syötävää.
Heh, mun joulupöytääni on nakit kuuluneet jo lapsuudesta asti ja nyt omatkin lapset niitä osaavat kaivata joulupöytään. Minä en tykännyt kinkkua syödä ja karjalanpaistikin oli hyi yök silloin pikkutyttönä, äiti osti sitten mulle nakkeja, että syön jotain muutakin kuin laatikoita. Siitä se perinne on sitten jatkunut näihin päiviin asti.
En kyllä käsitä. Paitsi itse tehtynä perunasalaatti voi olla hyvääkin, kapriksen, rucolan ja fetan kanssa
Sinulle tuputetaan WT-äitien hätävararatkaisua eli ilmeisetsi liikut WT-äitien seurassa ja ilmeisesti aina juhlapyhien aikaan. Mitä jos teet itse kunnon ruokaa ja kutsut WT-ystäväsi kylään niin saavat ihastella erinomaisuuttasi?
Jaa? En muista koska olisin saanut ko. herkkuja missään juhlamenyyssä. Siks toiseks hyvin tehty (itsetehty) perunasalaatti on hyvää. Ja kuusenkerkkäsiirappia olen myös tehnyt ja löytyy jääkaapista.
Voi olla hyvää joo, ap:kin on tehnyt perunasalaatin itse joskus vapuksi. Mutta miksi sitä perunasalaattia pitäisi syödä joka juhlassa? Googlella jo löysin, että itse asiassa itsenäisyyspäivän perunasalaattikin alkaa yleistyä...
Eiköhän se ole joku jäänne -70-luvulta? Eikö jo vähän ala olla out tortillatkin, jotka korvasi nakit ja perunasalaatin yli kymmenen vuotta sitten.
[quote author="Vierailija" time="21.06.2014 klo 10:44"]Sinulle tuputetaan WT-äitien hätävararatkaisua eli ilmeisetsi liikut WT-äitien seurassa ja ilmeisesti aina juhlapyhien aikaan. Mitä jos teet itse kunnon ruokaa ja kutsut WT-ystäväsi kylään niin saavat ihastella erinomaisuuttasi?[/quote]
Lue vaan kaikkia ruokalehtiä ja mainoksia. Ihan sieltä se lähtee, että perunasalaattia hehkutetaan joka pippaloihin.
Kyllä ne on jo iät ja ajat mielestäni kuuluneet uutenavuotena ja vappuna pöytään. Mä tykkään kaupan perunasalaatista älyttömästi, joten miksen sitä silloin tällöin söisi, en nyt aina juuri nakkien kanssa kuitenkaan.
Mutta ehkäpä tuo on sellainen ryyppyjuhlien safka, kun nälkä tulee ja menee juomisen lomassa sitä on helppo ja nopsa saada pöytään, eikä tarvi kännissä aiheuttaa vaaratilanteita kokkaamalla monimutkaisempia herkkuja joita ei kukaan siinä tilassa osaa enää edes arvostaa, saati syö pitkän kaavan mukaan kerralla.
Enpä hoksannut tosin juhannukseksi vielä ajatella pottusalaattia ostaa, mutta ehkä joku kerta, tämä wt-äiti pistää pöytään sitä mitä kulloinkin tekee mieli.
Ja mm. yksi Suomen parhaita kokkejakin, suositteli juuri haastattelussa juhannuksena syömään makkaraa ja perunasalaattia .
Itse tykkään, ostin juuri eilen perunasalaattia (itse tekemällä tulisi parempaa mutta en jaksa tehdä) ja grillimakkaraa. Eilen ei vaan tullut syötyä sitä kun oli muuta sapuskaa niin paljon, mutta tänään ajattelin herkutella. Eihän se mikään pakko ole syödä sitä, mutta minä syön kun tykkään. Siihen kylkeen vaikka grillattua maissia ja tomaattia ja joku raikas salaatti. Helppoa ja hyvää.
Ap:n mielestä varsinkaan se kaupan ostettu perunasalaatti ei vaan ole mikään juhlaruoka eikä liiloin nakit. Se on sitä halpaa perusmättöä. Ihan kuin yhtäkkiä alettaisiin joka juhlaan suositella hakemaan grilliltä hampurilaiset.
Tän täytyu olla vitsi. Ei kai kukaan nyt enää syö nakkeja ja perunasalaattia. Muistan itse törmänneeni joskus 80-luvun lopulla moiseen ruokaan. En kyllä itse kehtaisi moista tarjota varsinkaan kaupan perunasalaatti.
Samaa olen miettinyt kuin ap:kin. Kaupan perunasalaatti ei ole koskaan maistunut: liikaa etikkaa ja liian raakoja perunoita. Omatekoinen salaatti maistuu joskus, mutta ei aina sekään. Eikä ne nakitkaan aina maistu. Joku aika sitten meni pikkupaketti kuorettomia bioastiaan. Maistuivat niin saippualle, että ei edes uskoisi.
OT Onko kukaan maistanut Oivariini Herkkua? Ajattelin ostaa pyhiksi parempaa levitettä, mutta petyin raskaasti. Parasta ennen päivämäärä elokuun lopulla, mutta maistui ja haisi ihan härskiintyneeltä. Onneksi on vain varttikilon rasia, mutta kuitenkin. Pitänee lähteä hakemaan Absilta parempaa levitettä.
[quote author="Vierailija" time="21.06.2014 klo 10:58"]
Tän täytyu olla vitsi. Ei kai kukaan nyt enää syö nakkeja ja perunasalaattia. Muistan itse törmänneeni joskus 80-luvun lopulla moiseen ruokaan. En kyllä itse kehtaisi moista tarjota varsinkaan kaupan perunasalaatti.
[/quote]
Ilmeisesti aika moni sitä syö, kun mammat on nyt käyneet kilvan alapeukuttamassa aloitusta. Varmaan on juuri nyt jääkaapissa Atrian tai Saarioisten perunasalaattirasiat ja nakit vielä odottamassa juhlavaa esillepanoa juhannuksen kunniaksi.
[quote author="Vierailija" time="21.06.2014 klo 10:58"]
Ap:n mielestä varsinkaan se kaupan ostettu perunasalaatti ei vaan ole mikään juhlaruoka eikä liiloin nakit. Se on sitä halpaa perusmättöä. Ihan kuin yhtäkkiä alettaisiin joka juhlaan suositella hakemaan grilliltä hampurilaiset.
[/quote]No tälle wt-äidille se grillin hampurilainenkin olisi juhlaruokaa, enpä ole noin hienosti ihan ulkona syönyt muutamaan vuoteen. Ja muuten nakitkin alkavat olla kukkarolle turhan tyyriitä, kun en niistä huonolaatuisemmista tykkää ollenkaan. Juhlaruoka ei kyllä tietääkseni määrity hinnan mukaan, vaan sen mistä tykkää ja mitä ei nyt ehkä ihan joka päivä syö. Mutta ehkä sinä syöt sitten jatkuvasti nakkeja ja pottusalaattia.
Ei kai se jouluruokakaan, ainakaan meillä, mitenkään erityisen ihmeellistä ole, kinkku ja lanttulaatikko, mutta syödään koska tykätään. Niitäkin voisi kyllä syödä useammin, miksei vaikkapa juhannksena. Hmm... mulla onkin lanttuja kaapissa, pitäisköhän...
Ja mitä helvettiä se asia sulle kuuluu?!
Joo, näistä on tullut moderni suomalainen pitoruoka.