Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Musta tuntuu, että kaikilla muilla on hirväesti rahaa käytössä

Vierailija
18.04.2014 |

Me ollaan ihan ok-tuloisia. Bruttoansiot 80 000 vuodessa. Kaikki raha menee kuitenkin elämiseen. Äimistelen naapureiden jatkuvaa matkustamista, uusia hienoja kalliita autoja, jatkuvia remontteja jne.

 

Kuinka paljon pitäisi tienata, että pystyis vapaammin tekemään mitä haluaa eikä vaan pärjätä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
18.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On paljon parempi katsoa heitä, joilla on vähemmän kuin itsellään ja olla kiitollinen, eikä katsoa heitä joilla on enemmän kuin itsellään ja tuntea sitten kateutta ja katkeruutta, joka saa ihmisen kiittämättömäksi siitä mitä itsellä on. 

 

Toisten rahat eivät ole kuitenkaan itseltä pois ja on oikeastaan on ihan turha kadehtia jotain naapurin kaukomatkoja tai kalliimman hintaluokan autoja, tai ylipäätään pohtia ja ihmetellä toisten raha-asioita kun ulkopuolinen ei vain voi tietää eikä sellaiset asiat kuulukaan ulkopuolisille. 

 

Nykyään monet ostavat kalliita asioita myös luotolla, on luottokortteja ja kulutusluottoa, autolainaa, remonttilainaa, osamaksua jne, nykyään on myös entistä enemmän maksuhäiriömerkintöjä... Sitten on sellaisia asioita, joista ei välttämättä kerrota naapureille kuten perintöjä, suuria pääomatuloja jne.


Jos 80 000 eurolla vuodessa ei voi kuin "pärjätä", jotain on ehkä vinksallaan raha-asioissa ja elintavoissa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kolme