Vapaata kielivalintaa ei saa käsitellä kouluissa
Että näin... "Liberaali" RKP-Folktinget haluaa kieltää keskustelun...
http://svenska.yle.fi/artikel/2014/04/03/folktinget-kritiserar-vapaa-kielivalinta
Kommentit (5)
Millä H***n lihaksilla ja minkä oikeustajun mukaan tämä Folktinget-sikajengi kieltää demokraattisen valtion perusprinsiipit??
[quote author="Vierailija" time="03.04.2014 klo 22:48"]
Millä H***n lihaksilla ja minkä oikeustajun mukaan tämä Folktinget-sikajengi kieltää demokraattisen valtion perusprinsiipit??
[/quote]
Ruotsinkielisten säätiövarojen avulla.
Eihän asian edes pitäisi kuulua ko. järjestöille. Suomenkielisten kieliopinnot eivät ole ruotsinkielisten asia!
Ruotsinkielinen YLE näyttää myös olevan ihan hermostunut pakkoruotsin poistamista vaativasta kansalaisaloitteesta. Jatkuvasti tulee nyt jotain pakkoruotsia puolustavaa propagandaa sieltä. Huh, YLE:kö muka puolueeton! :)
Ei tolla RKP-Folktinget-porukalla ole minkäänlaista häpyä. Läpihärskiä toimintaa kertakaikkiaan. Toisaalta historia on monta kerta opettanut että jossain vaiheessa pato murtuu. Ja varokaa silloin nykypolitiikot (siis kokkari, demari, vihreä ym. RKP:n puudeliosaston syötit), toimintanne tullaan punnitsemaan TOISESSA valossa.