Puutarhurit huomio!! Joko voisi kasveja siirrellä?
Eikös routa ole jo pois ja kasveja voi huoletta siirrellä? Pitäisi yksi tuija ja monta vuorenkilpeä siirtää. Samoin liljapenkki perustaa sipuleista. Joko ne sipulit kannattaa laittaa maahan?
Kommentit (8)
Ihan Lounais-Suomessa Turun kupeessa puutarha sijaitsee. :)
Liljojen suhteen taidat olla myöhässä tämän vuoden kukintaa ajatellen. Eikö ne, kuten muutkin keväällä-kesällä kukkivat sipulikasvit, pidä laittaa maahan jo syksyllä. Syysmyrkkyliljat etc ovat erikseen mutta niiden kukinta on vasta loppukesällä tai syksyllä.
ei aavistustakaan, mutta kiitos paljon ap:lle: kerrankin asiallinen ketju, joka sisältää oikeaa asiaa ja josta voi olla jopa hyötyä jollekulle!
Mun on pakko sanoa, että en osaa sanoa liljoista oikeastaan yhtään mitään. Edes minkä sorttisia ovat... Ostin nämä sipulit tämän kevään puutarhamessuilta eikä tullut mieleenkään etteikö ne kukkisi tänä kesänä. Kun se myyjäkään ei sanonut mitään kun istutuksesta kyselin. :-P Olen siis aloitteleva ja opetteleva puutarhurin alku... ;)
ap
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 13:31"]
Liljojen suhteen taidat olla myöhässä tämän vuoden kukintaa ajatellen. Eikö ne, kuten muutkin keväällä-kesällä kukkivat sipulikasvit, pidä laittaa maahan jo syksyllä. Syysmyrkkyliljat etc ovat erikseen mutta niiden kukinta on vasta loppukesällä tai syksyllä.
[/quote]
Liljat voi vielä ihan hyvin laittaa maahan, ja kannattaa laittaakin jos kerran sipulit on hankittu. Lähtevät lämpimässä hyvin äkkiä kasvamaan.
Vuorenkilpiä siirrettiin keskellä kesää, ei haitannut ollenkaan. Olivat vähän aikaa nuutuneita, mutta syksyllä olivat kunnossa. Siirto aika ei ollut parhain. Yleensä kasvi siirretään kun ovat "kuolleessa tilassa" eli syksyllä tai aikaseen kevällä.
Paras aika on nyt ja sitten syksyllä. Kun ei ole oaljon lehtiä niin kasvit eivät haihdutakaan niin paljon.
Toki, jos routa on poissa. Missä päin Suomea mahtaa puutarhasi sijaita? Kohtuullisen pitkästä maasta on kysymys ja kasvuvyhykkeitäkin on 9 kpl.
Tää on vähän sama asia, kun kiistellään joko lapsille välikautta päälle vai mennäänkö topalla! :D