Pyykinpesusta
Millä värijaotelmalla teillä pestään pyykit?
Meillä on tumma pyykki (musta/harmaat), valkopyykki, punapyykki ja väripyykki (keltainen,vihreä,oranssi,sininen jnejnejne). Valkopyykille vanishia lisäksi, väri- ja punapyykille värejä suojaava pesuaine.
punaiset ja värilliset meillä ei ole yhdessä, kun irtoaa monista punaisista väriä...
Kommentit (15)
Mustat + tumman harmaat
Värilliset
Valkopyykki (vaalean harmaat/kauhtuneet)
Koirien pyyhkeet pesen siivousrättien yms kanssa. Lakanoita ja pyyhkeitä keskenään ja vaatteet yksikseen.
Punaiset, valkoiset, muut sekaisin
Tummat
Valkoiset
Värikkäät
Hienopesua vaativat pyykit
Lakanat
Pyyhkeet
Värilliset
Vaaleat
Alle 60-asteessa pestävät, esim. farkut
Lakanat ja pyyhkeet
-Mustat, tummansiniset, tummanpunaiset + harmaat
-Valkoiset, vaaleat, valkopohjaiset ja -raitaiset
-Kirkkaat värit
Tällä reseptillä en ole saanut mitään värjäytymään enkä harmaantumaan.
Riippuu tietysti vähän että kunka paljon mitäkin pyykkiä on pestävänä. Mutta yleensä nämä löytyy omina koneellisina jos pyykkikorit on suht täysiä.
harmaat
mustat ja tummansiniset
tummat sukat
vaaleat sukat
pyyhkeet ja naisväen pikkarit
petivaatteet
punaiset
muut värilliset, joskus näistäkin saa eri värejä omiksi koneellisiksi
urheiluvaatteet
rintaliivit
Siinäpä se onkin viikonlopun pyykkäysmäärä, jos ei ole ehtinyt tai viitsinyt reiluun viikkoon pyykätä. Pesuaineena käytetään Omo Sensitive värillisen ja valkopyykin pesuaineita. En muista milloin olisi viimeksi värjätty tai muuten pilattu vaatteitta. Jos ei lasketa sitä että joskus on joku valkoinen sukka jäänyt punaisten vaatteiden sekaan ja siitä on tullut hennosti pinkki
[quote author="Vierailija" time="31.03.2014 klo 07:18"]
-Mustat, tummansiniset, tummanpunaiset + harmaat
-Valkoiset, vaaleat, valkopohjaiset ja -raitaiset
-Kirkkaat värit
[/quote]
Näin meilläkin, mutta toisinaan jossakin valkoisten kalsarien lahkeessa piileskelee punainen sukka ja sen jälkeen ei ole enää niin valkoista.
Kaikki pääsääntöisesti 60 asteessa, poikkeuksena varsinainen hienopesu kuten villaiset ja muut sellaiset.
* tummat
* valkoiset ja muut vaaleat
* sinertävät (ei tumman sininen, se menee tummiin mutta muut siniset ja vihreät jne)
* punertavat (punaisen kaikki sävyt, keltainen, oranssi).
Harmaa menee tummiin, sinertäviin tai vaaleisiin, riippuen sävystä. Joskus pesen täysin valkoista pyykkiä jos sattuu lakanoita ja/tai pyyhkeitä olemaan pestävänä. Suurimman osan pesen kuudessakympissä, 40-pesuihin jää vähemmän vaatetta (lähinnä urheiluvaatetta), jolloin värijaottelu on suunnilleen vaaleat / tummat.
Mustat työvaatteet oma pesu, vaaleat työvaatteet oma pesu, muut vaatteet kaikki tummia sama pesu, lakanat ja pyyhkeet omat pesut, lisäksi pesen mattoja ja sohvanpäällisiä, villasukkia, untuvatakkeja ym. omina pesuina.
Ai niin ja pesulämpötila on vaatteissa yleensä 40 astetta.
Pyyhkeissä, pikkareissa ja petivaatteissa 60 astetta. Keittiöpyyhkeitä jopa 90 asteessa.
Tummat vaatteet
Vaaleat ja valkoiset vaatteet
Värilliset vaatteet
-Näiden pesulämpötila riippuu sisällöstä, jos puuvillaisia niin 60C, muutoin 40C.
Pyyhkeet
Lakanat
-Pesu joko 60C tai 95C.
Erikoispesut (villa, verhot yms)
-Nämä saattaa odotella pyykkikaapissa kauankin ennen kuin pääsevät koneeseen, sillä en tykkää pestä kovin vajaita koneellisia. Esim. joulupöytäliina odottaa edelleen muuta pyykkiä 30C asteiseen pesuun...
Pesuaineena Erisan tai Minirisk värillisille, valkoisille pyykeille oma valkopesuaine. Huuhteluaineena Serto, lähes kaikkeen muuhun paitsi pyyhkeisiin.
Olen aivan hullaantunut niihin värinsieppausliinoihin ja nykyään pyykkiä pestään vain muutamaa sorttia. Mulla on vain värilliset ja valkoiset 60 astetta ja värilliset 40 astetta peruspyykissä, jos ei oteta huomioon jotain harvemmin pestävää takkia, pyötäliinaa tms.
pitäisköhän hankkia värinsieppausliinoja? Meillä pestään miljoona eri koneellista. tummansiniset erillään vaaleansinisistä, mustat sukat ihan erikseen samoin valkoiset urheilusukat, sitte yks satsi mustista, tummanharmaista ja tummanruskeista. Yks koneellinen vaaleanpunaista. Vielä erikseen 60 asteen pesu pyyhkeille ja lakanoille ja miehen kalsareille. Omat pitsihepeneeni pesen ihan erikseen jne. jne.
Tiedän ettei tää ole ihan käytännöllistä mutta silti teen näin.
Pesen kaikki yhdessä.