Pitääkö joku maitorahkan mausta oikeasti?
Olen noin puoli vuotta yrittänyt totutella syömään maitorahkaa jugurtin yms. sijasta, mutta se on vaan ihan kamalan makuista, vaikka laittaisi kuinka hedelmiä tai marjoja sekaan. Pitääkö joku siitä mausta oikeasti? Miten joku pystyy syömään sitä jatkuvasti? Ja jotkut vielä ihan pelkiltään?
Kommentit (33)
En tykkää minäkään. Profeel rahkarae on hyvää!
No ei kai sitä sellaisenaan ole tarkoitus käyttääkään. Minä rakastan rahkaa, mutta laitan siihen kolmanneksen kermaa, tarpeeksi sokeria ja marjoja. En tajua sitä että ollaan niin fitness ja vedetään nenästä kiinni pitäen jotain rahkaa raakana ja raejuustolla ryyditettyä veteen keitettyä kaurapuuroa. Ei sovi tällaisen kulinaristin ajatusmaailmaan. Enkä ole läski vaan ihan normaali.
Valion pehmeä maitorahka on ainoa, joka maistuu hyvältä. Loput on kamalia.
En ole fitness, enkä mitään muutakaan, mutta rahka on hyvää. Ihan sellaisenaan.
Minä pidän maitorahkasta! Syön sitä ihan sellaisenaan tai sitten hedelmien/marjojen kanssa :)
Syön vain Lidlin 4,3% rahkaa. Se pitää kyllä maustaa marjoilla ja vaniljasokerilla, kermaakin vähän.
Rasvaton rahka on aivan karseeta.
Kyllä! Pari purkkia menee päivässä.
Rainbown rasvaton maitorahka on maultaan pehmein ja täyteläisin.
laitan itse ronskilla kädellä hermesetasia ja marjoja, sit maistuu hyvältä.
Tuo Lidlin 4,3% rahka on tosi hyvää, en söisi jogurttia koskaan jos tuota rahkaa olisi aina saatavilla :) Käyn Lidlissä kuitenkin melko harvoin. Yleensä syön rahkaa puolet, jogurttia puolet, ja sekaan siemeniä ja marjoja sekä vaniljajauhetta.
Kyllä maitorahka tarvii sekaan kermavaahtoa, sokeria, vaniljasokeria, marjoja ja hedelmiä. Enkä ole läski vaan normaalipainoinen, monet väittävät hoikaksikin. En tarkkaile painoani ja syömisiäni, vaan syön sitä mikä maistuu.
Yleensä Lidlin rasvatonta maitorahkaa (sitä halvinta) + säilykehedelmiä/pakastemarjoja sulatettuna tai sitten sauvasekoittimella jäisenä + PALJON sokeria/jotain makeutusainetta. Syön usein ananasrahkaa, ja niitä paloja pitää olla tarpeeksi, jotta saan sen syötyä.
Onhan noita mansikan ja vaniljan makuisia raakoja nykyään. Ja ihan liikkujille kehitettyjä paremman makuisia.
Joo en mäkään ymmärrä kuka niitä pystyy pelkältään syömään, hiukan mysliä kyytipojaksi....
Pitää olla maustettua mulle. :D
Tykkään :)
Kannattaa kokeilla eri rahkoja, justiin toi Lidlin on niin hyvää, että eilen en malttanut nousta sohvalta lisäilemään siihen marjoja yms., vaikka ensin oli tarkoitus... Ja se oli itseasiassa sitä 0,3%, vaikka muuten en kyllä rasvaa välttele.
Lisäksi Pirkan mieto maitorahka on hyvä, siinä ei ole sitä pistävää makua mikä monia inhottaa. Myös Rainbow on jees. Kannattaa laittaa lisukkeita, ja sitä voi myös "laimentaa" esim. Funlight-mehutiivisteellä, kun on muuten niin paksua tököttiä...
Tottumiskysymys varmaan, tai sitten vaan makuasia? Ei mullekaan ihan aina maistu se pelkällään, mutta yleensä menee. Tunnen kyllä monia, jotka ei voi sietää sitä makua.
yritin kerran syödä pelkiltään. tuli 3 oksennusrefleksiä niin luovutin.
Pitääkö joku voin mausta? Pitääkö joku hiivan mausta? Pitääkö joku oikeasti viinan mausta?
[quote author="Vierailija" time="30.03.2014 klo 13:49"]
yritin kerran syödä pelkiltään. tuli 3 oksennusrefleksiä niin luovutin.
[/quote]
Mulle tulee kans usein oksennusrefleksi maitorahkaa syödessä. Mietin sitten, että onko mitään järkeä syödä naama irvessä jotain, mistä ei oikeasti yhtään pidä? Ja jos purkillisen syömisessä kestää yli puoli tuntia.
Itsekin vetelen tuota Pirkan mietoa maitorahkaa, ei ole niin pistävän makuista. Itse pystyn sitä syömään ilman lisukkeita, mutta vaihtelun vuoksi heitän sekaan hedelmiä tai marjoa. Esimerkiksi hunaja ja banaani on toimiva yhdistelmä :)
Ehrmannin maitorahka menee alas sellaisenaan. Silloin aikoinaan kun opettelin syömään rahkaa, sekoittelin siihen milloin mitäkin, marjoja, hedelmiä, funlightiä, sun muuta, mutta mikäään noista ei uponnut. Kyllä vaan se on parasta ihan ilman lisukkeita.
Hyvää se on. Raakana menee alas, mutta olenkin mies.