Raakaruoka-pojan hieman uudempi kuva
Kommentit (7)
Tai korjaan, ei jäänyt huomaamatta, vaan kommentoimatta. Kyllähän tätä 98 kertaa on luettu :D. Tuo itse dokkari oli järkyttävän huonosti ja asenteellisesti tehty, jätti paljon kysymyksiä ilmaan, kuten sen, mistä kaikista puutostiloista tämä poika nyt sitten kärsi? Sopivasti näitä juttuja ei tuotu ilmi tuossa dokkarissa...mainittiin se kasvuhormooni, johon löytyi vastaus siitä, että nämä elintarvikkeissa olevat kasvuhormoonit tosiaan vaikuttavat pituuskasvuun, sen myönsi se yksi lääkärikin.
En ole katsonut. Mutta ei tuo poika vissiin kuoleman kielissä ole niin kuin jostain sai kuvan?
Lyhyt se on silti, mikä on taatusti ruokavalion syytä. Aikuinen vetäkööt mitä haluaa, mutta kasvava nuori tarvitsee oikeita ravintoaineita
Poika sai liian vähän proteiinia ja rasvaa, ainakin. Vika ei sinänsä ruuan kypsentämättömyydessä, vaan liian niukassa energiansaannissa.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 12:05"]
Poika sai liian vähän proteiinia ja rasvaa, ainakin. Vika ei sinänsä ruuan kypsentämättömyydessä, vaan liian niukassa energiansaannissa.
[/quote]
Mulle jäi kyllä ihan mysteeriksi tuo pojan ruokapäiväkirja, joten en voi väittää mitään tuollaista. Avokadossa on paljon energiaa ja hyviä rasvoja, sitä ainakin syötiin paljon. Ei tuosta dokkarista saanut mitään selvää, mitä kaikkea poika syö, joten ei voi sanoa juuta eikä jaata siitä, onko liian vähän proteiinia ja rasvaa vai ei. Se yks asenteellinen vaaleehiuksinen lääkäri oli ainakin sitä mieltä, että hänen tapansa syödä on ainut oikea ja muulla tavalla ei voi saada tarpeeksi energiaa, rasvaa ja proteiinia. Tätä ei kuitenkaan osoitettu todeksi millään tavalla. Sen verran tökerösti hoitohenkilökunta tähän perheeseen suhtautui, että uskottavuus meni ainakin minun silmissä.
Kumma miten tämä jäi mammoilta näin täysin huomaamatta parjauskamppanjan jälkeen ;). Kuinka sopivaa...