Läheiset pariskunnat - ennustitko eron?
Mielenkiinnosta kysyn, että oliko teillä joistakin läheisistä pariskunnista jo alunalkaen sellainen tunne, että liitto ei tule kestämään?
Hyvin lyhyen ajan sisään minulla on ollut kolme tällaista läheistä eroa, joista olen jo ennestään *tiennyt*, että liitto tulee jossakin vaiheessa kariutumaan.
Toki olen läheisten tukena vaikeassa tilanteessa. Tuntuu vain oudolta, kun aivan kuin olisin tiennyt, että näin tulee tapahtumaan.
Mielipiteitä, kokemuksia tai kommentteja?
Kommentit (16)
On kans kolme pariskuntaa joiden arvelin eroavan, eronneet. Ei tosin heti vaan muutaman vuoden päästä arveluista.
3 lisäö vielä että ei siinä nyt mikään meedio tartte olla. Ehkä sitä vaan panee merkille pienet merkit jotka kielii isommista epäsopivuudesta yhteen.
Mä oon joitain kertoja tiennyt. Usein tiedän suhteen alkaessa tuleeko se toimimaan vai ei. Yksi kaveri on poikaystävänsä (ja lapsensa isän) kanssa ollut on/off -suhteessa viimiset 5v, eroja on ollut lukuisia ja joka kerta oon tiennyt kun ero on lähestynyt. Nykyään se tosin noudattaa aina samaa kaavaa, täytyy olla sokea ettei eron tuloa näe...
Minun paras ystäväni meni naimisiin ukon kanssa, joka oli pettänyt häntä aiemmin (ei kerran eikä edes kahdesti). Tiesin/tiedän, että siitä liitosta ei hyvä seuraa, mutta edelleen porskuttavat onnellisen oloisina 5 vuoden jälkeenkin - tosin onphan tuo ukko nyt jo ainakin kerran ehtinyt pettää aviossakin ollessaan... Olen varma, että eivät hautaan asti ole yhdessä, mutta toisaalta heidän (vaimon) sinnikkyyttä on ihailtava; hän selvästi halusi miehen karvoineen päivineen, oli ilmeiesti hänen mielestään kuitenkin paras vaihtoehto hänelle.
Kiitos kommenteista! Tosiaan itselläni ollut varmaan joku *erityinen fiilis* tms. määrittelemätön tunne, että kestääkö suhde vai ei. Hämmästyttävän usein (viime aikoina) olen ollut oikeassa.
Vaikea selittää tuota *etiäistä*...
19-vuotias ystäväni ihastui 22-vuotiaaseen mieheen, meni kahden kuukauden päästä ensitapaamisesta (tutustuivat känniporukassa) kihloihin ja muutti samalla hänen luokseen ja ensimmäistä kertaa pois kotoaan. Neljän kuukauden päästä kaverini sai tietää että mies oli pettänyt häntä eri naisten kanssa ja erosi hänestä sitten heti.
Ikävä kyllä käytännössä aina. Kaverit nykyään jo pelkää mua, koska olen osunut niin tarkkaan oikeaan :D
En siis tietenkään ole mennyt laukomaan mitään törkeitä totuuksia rakastuneelle kaverille, ennemmin vain vähän vihjaillut, että kannattaisi ehkä ottaa hetki varovaisemmin tms.
Minun lähipiiristäni taas eroavat vain ne, joista en ikipäivänä olisi sitä uskonut. Kolme tapausta lyhyen ajan sisällä. Jokainen pari erittäin "samankaltaisia" (esim. puolisoilla sama ammatti) ja kaikki ulkoisesti tosi hyvin. Ja yhtäkkiä ero!
Ei tarvinnut olla edes ennustaja kun ajattelin että tuo liitto ei kauaa pysy kasassa kun ero tulee. Ei sen puoleen niin ajattelin omaltakin kohdalta että ei tämä kestä forever. Kuoleman olen "ennustanut" ja kerroin myös että ennen 50 v kuten tulikin.
[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 22:27"]
Minun lähipiiristäni taas eroavat vain ne, joista en ikipäivänä olisi sitä uskonut. Kolme tapausta lyhyen ajan sisällä. Jokainen pari erittäin "samankaltaisia" (esim. puolisoilla sama ammatti) ja kaikki ulkoisesti tosi hyvin. Ja yhtäkkiä ero!
[/quote]Ongelmia ei ole ryöpytelty pitkin turuja ja toreja.
Ärsyttää niin maan perkeleesti, että kun meillä on vaikeaa, tutut ja "kaverit" tulee supattaan mulle, että ei tuosta mitään tule, mä tiesin et tässä tulee käymään näin, onhan se nähty jo ajat sitten, mut sä oot ollu liian sinisilmänen, ei miehes halua sun kans ikinä parisuhdetta jne jne jne... Mä todellakin uskon ja toivon viimeiseen asti, että asiat kääntyy vielä parhain päin ja saatais vaikeudet voitettua yhdessä! Koska niin ne asiat kuuluu hoitaa elämässä, ei luovuttaa heti ongelmien tullessa. Olettehan kiltisti ja huomaavaisesti hiljaa ainakin itse asianosaisille, vaikka "aavistattekin" jotain. Ei ole todellakaan kiva kuulla muiden analyysejä MEIDÄN elämästä ja suhteesta. Todella harva tietää asioiden oikeat puolet ja tilanteen läpikotaisin! Sen mitä näkyy ulospäin, sen takana on PALJON asioita, yhteiselo ei todellakaan ole päällepäin sitä mitä se on tosiasiassa, tunnetasolla pariskuntien elämässä ja arjessa.
Kyllähän sen näkee aika nopeasti, ketkä sopii toisilleen. Sen näkee pariskunnan vuorovaikutuksesta.
Kyllä, mutta toisaalta, näen myös, kun lähipiiriin on muodostumassa pariskunta usein ennen osapuolia itseään. Ei ole ollut ihan kerta tai kaksi, kun olen hiippaillut hienovaraisesti pois paikalta kahden tuttuni löydettyään toisensa kauttani baarissa... Olen usein tuntenut syntyneeni väärään aikaan ja paikkaan, monissa kulttuureissahan arvostataan tällaisia "parinmuodostajan" taitoja niin paljon, että niillä voi jopa elättää itsensä.
Yksi, jonka ennustin eroavan vuoden sisällä naimisiin menostaan. Erosikin sit jo kk häitten jälkeen...
Entinen sukulaisnainen ja sen ero. Mä ounastelin jotain n. kk ennen kuin kuulin erosta, ennen niin korrektisti vaimonsa seurassa käyttäytyvä mies heitti aivan käsittämätöntä juttua, ronskeja vitsejä sun muita. Mä sanoin miehellenikin että sillä on varmaan joku ikäkriisi tai joku muu juttu menossa kun oli jotenkin niin ronski. Kyllä se muutenkin jutteli rivompiakin vitsejä, mutta aina kun vaimo saapui paikalle, hän siisti suunsa. Mutta ei sillä kertaa.
Ja kuukausi siitä kun sukulaisnainen ilmoitti että he eroavat, miehellä oli ollut jo hetken suhde jonkun muun kanssa. (eipä se nainenkaan laakereilleen jäänyt lepäämään, parissa kuukaudessa oli jo löytänyt uuden miehen).