Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

hei te uskovaiset!

Vierailija
26.03.2014 |

Tämä on kysymys uskovaisille:

Kumpaa äänestäisitte pressanvaaleissa? Natsipuolueen edustajaa vai Pekka Haavistoa? Siis jos olisi ihan pakko äänestää jompaakumpaa.

Jos aiotte vastata "en kumpaakaan" niin älkää vastatko mitään.

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ööö. Kysymys on epäuskottava, että natsit voisivat päästä valtaan niillä arvoilla. Mutta tällä kysymyksenasettelulla vastaan haavisto.

Vierailija
2/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei taida olla ehdolla yhtään natsipuolueen edustajaa. Mutta jos olisi, äänestäisin sitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskovainen mieheni valitsi ihan Niinistöstä ja Haavistosta sen Haaviston. :)

Vierailija
4/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä äänestin viimeksikin Haavistoa eli toki häntä noistakin vaihtoehdoista. 

 

Ei me kaikki uskovaiset olla sellaisia joille homous on kauhistus... Itse olen varsin liberaali tavallinen luterilainen uskovainen, jonka mielestä Raamatussa on myös paljon aikansa käsityksiä, joita ei tule käsittää ohjeiksi kaikille uskoville muina aikakausina, esim. käsitykset homoista, naisen asemasta, orjuudesta, naisten pään peittämisestä tms.

Vierailija
5/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestäisin Haavistoa, koska se vaikuttaa eniten uskovaiselta, ainakin viheruskovaiselta. Tiesikö AP että natsit ajoivat vahvasti ateismia aikakautena jolloin kaikki olivat uskovaisia?

Vierailija
6/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haavistoa äänestäisin, olisin voinut äänestää viime vaaleissakin, mutta en periaatteesta suostu tukemaan vihreitä. Mies on enemmän uskovainen kuin minä ja äänesti Haavistoa, koska ei periaatteesta suostu tukemaan kokoomusta.

 

Jos tässä nyt ajettiin takaa sitä, että Haavisto on - hui kauhistus - homoseksuaali, niin kerrottakoon vielä, että sekä mieheni että minä allekirjoitimme kansalaisaloitteen sukupuolineutraalista avioliittolaista. Kuten vitonen jo sen sanoi, me ei kaikki olla samanlaisia. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen uskovainen ja äänestin Haavistoa 2012 :) Tiesittekö, että täällä Helsingissä yliopistopappi Laura Mäntylä on julkisesti lesbo? Myös piispa Irja Askola ihan avoimesti on kertonut, että voisi vihkiä homo- ja lesboparit ja monessa kirkossa järjestetään sateenkaarimessuja. Suosittelen myös Melissa Mäntylän blogia. Hän on teologian opiskelija, joka kertoo avoimesti muun muassa ryhmäseksiharrastuksestaan.

 

Itse tiedän esim. kolmen miehen perheen ja ihan tavallisia ihmisiä he ovat. Joskus 2000 vuotta sitten hygieniasyistä homous oli kielletty. Nykyään ei ole mitään vaarallista siinä, jos kaksi (tai vaikka kolme!) miestä adoptoi lapsen ja harrastaa yhdessä seksiä, koska kondomit on keksitty. 

 

Luterilaisissa on paljon vihreiden kannattajia ja liberaaleja. Varsinkin vihreät nuoret haluavat muuttaa avioliiton tasa-arvoiseksi eli sukupuoli- ja lukumääräneutraaliksi. Armon Vihreät on järjestö, jossa toimii vihreitä uskovaisia. 

 

Ruotsin ev. lut. kirkko on jo muuttanut avioliiton sukupuolineutraaliksi ja vihkii myös homo- ja lesboparit. On ajan kysymys, koska sama tapahtuu Suomessa. 
Ortodokseista ja katolisista poiketen, luterilaisuudessa jokainen saa itse tulkita Raamattua ja eri näkemykset hyväksytään. 

Vierailija
8/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestäisin luonnollisesti kumpaakin. Haavistohan on natsipuolueen edustaja. Vihreiden viherterrorismi ja viherpropaganda muistuttaa varsin läheisesti fasismia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestin Haavistoa ja voisin äänestää uudelleenkin jos hän on edelleenkin mielestäni paras ehdokkaista.

 

Jos ennakko-odotuksitta kohtaisit ihmisiä jotka mieltävät itsensä kristityiksi (heitä kai tarkoitat) huomaisit että se suuri ja hiljainen enemmistö joka ei uskoaan tyrkytä on ihan tavallisia ihmisiä.

Vierailija
10/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ev. lut. kirkossa muuten todella moni PAPPI tuki Pekka Haavistoa viime vaaleissa, naispapeista varmaan suurin osa. http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/katso-ketka-papit-tukevat-presidenttiehdokkaita/

 

Suomen Kristillinen Ylioppilasliitto tukee Tahdon 2013 - kampanjaa ja sukupuolineutraalia avioliittoa.

 

Jäin miettimään tuota, että mitä tarkoittaa "uskovainen"... Jos sillä tarkoitetaan sellaista, joka pitää Raamattua täysin totena ja haluaa elää sen mukaan, niin heitä ei paljoa ole varsinkaan ev. lut. kirkossa (viidesläisissä ehkä). Ortodoksit ja katoliset tulkitsevat Raamattua kirjaimellisesti, minkä takia heillä ei ole edes naispappeja.

 

Meillä protestanteilla "Raamattu-uskovaisia" ovat esim. helluntailaiset ja jotkut herätysliikkeisiin kuuluvat. Tosin herätysliikkeistäkin esim. körttiläiset ovat todella liberaaleja ja kannatavat homoliittoja! Liberaali "uskovainen" on esim. sellainen, joka uskoo korkeampaan voimaan, pelastukseen, armoon, ylösnousemukseen, enkeleihin, henkiin ym., mutta ei halua kontrolloida omaa tai toisten yksityiselämää uskonnolla.

 

Toivottavasti tämä selvensi lisää sitä, että meitä on monenlaisia "uskovaisia"!

- 8 (joka ei kammoa homoja eikä polyamoristeja)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 14:49"]

Itse olen varsin liberaali tavallinen luterilainen uskovainen, jonka mielestä Raamatussa on myös paljon aikansa käsityksiä, joita ei tule käsittää ohjeiksi kaikille uskoville muina aikakausina, esim. käsitykset homoista, naisen asemasta, orjuudesta, naisten pään peittämisestä tms.

[/quote]

 

Tuohon listaan voisi tosiaan lisätä aika paljon asioita, jotka nykyään on ihan eri tavalla kuin 2000 v sitten. Raamatussa ei sanota, että silmälasien käyttö on oikein, mutta silti niitä käytetään. Homous ehkä kielletään, mutta homoavioliitoista ei sinänsä sanota mitään. Myös ryhmäseksi, parinvaihto ym. on nykyään OK, koska on ehkäisy ja ne perustuu vapaaehtoisuuteen. Oleellista ei ole se mitä aikuiset ihmiset tekevät makuuhuoneissaan... Tärkeämpää on esim. toimia eläinten ja luonnon riistämistä vastaan. 

 

Vierailija
12/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kaksi natsipuolueen edustajaa? Kuten joku jo sanoi vihreäthän ON varsinainen natsipuolue. En mä äänestäisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitähän tässä tarkoitetaan uskovaisella? Onko ev. lutit uskovaisia?

Vierailija
14/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestin Haavistoa. Jälkikäteen ajatellen, Haaviston puoliso on ehkä hieman sellainen ns. loose cannonball ja ehkä oli hyvä että Niinistö voitti. Tämä noin presidentti-instituution kannalta sanottuna. Mahdollisesti olen alkanut myös tuntea vastenmielisyyttä vihreitä poliitikkoja kohtaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kumpaas te ateistit: Päivi R:ää vai natsipuoluetta? Kysymyksesi on typerä.

Vierailija
16/16 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kumpaakaan natsipuoluetta en äänestäisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yhdeksän