Kokemuksia Lagotoista?
Ollaan hankkimassa koiraa ja lagotto vaikuttaa meille sopivalta koiralta ainakin kuvausten perusteella. Täytyisi vielä päästä katsomaan lagottoja ihan livenä. Toisaalta myös Espanjanvesikoira voisi olla meidän rotu. Onko kenelläkään noita koiria?
Kommentit (15)
[quote author="Vierailija" time="08.02.2014 klo 21:20"]Roskaväen rotuja molemmat. Hanki ihmeessä, jos haluat profiloitua tiettyyn sosiaaliluokkaan kuuluvaksi.
[/quote] haha yleensä taas tällainen erikoisempi rotu mielletään "hienostokoiraksi", siis nimenomaan hienosti,ei mikään pyrkyri chihuahua paris Hilton...
Lagotto on pikemminkin yläluokan koira, maksaa helposti 1500 jos on hyvistä vanhemmista.Trimmaus ja hoitokulut on korkeat.Kiva koirarotu, vaatii koulutusta.Vahtiviettiä voi olla, turkinhoito vaatii aikaa ja rahaa.
Meillä lagotto ja tosi tyytyväisiä ollaan oltu. Helppo, mukautuvainen, ystävällinen koira. Arkuutta ja heikkoja hermoja esiintyy rodussa eli saa olla oikeasti tarkkana millaisesta yhdistelmästä koiran ottaa. Ja sosiaalistamiseen pitää panostaa. Lagotot on usein pidättyväisiä vieraita kohtaan eli varsinkaan aikuistuttua sellaista höösää "kaikkien kaveri" koiraa ei kannata odottaa. Niitäkin toki on. Omalle väelle lagotto on iloinen ja leikkisä aikuisenakin. Helppo kouluttaa, mutta vaatii kyllä paneutumista siihen koulutukseen tai ongelmia on odotettavissa. Tilanteesta riippuen lagoton älykkyys voi helpottaa tai vaikeuttaa koulutusta :D
"Vahtiviettiä voi olla, turkinhoito vaatii aikaa ja rahaa."
Vahtii joo ja niin kuuluukin, äänellä ilmoittaa tulijat. En mä tajua miten se turkinhoito rahaa vaatisi, ellei laske omalle työlleen hintaa. Trimmaussakset ei montaa kymppiä maksa.
[quote author="Vierailija" time="08.02.2014 klo 22:57"]
siitähän on monia mielipiteitä onko lagotto ja espanjanvesikoira oikeasti täysin sama rotu, tai mikä niiden ero on (muu kuin italia ja espanja). No siis lagotto vähän vankkarakenteisempi jne, MUTTA espikset ainakin tosi sosiaalisia ja just "kaikkien kaveri" mutta myös vahtivietti silläkin.. Tutustuisin sinuna siihen rotuun jonka kasvattajaan saat helpommin yhteyksiä:)
[/quote]
Käyttötarkoitus, alun perin kummatkin vedestä noutavia lintukoiria mutta lagoton nykyinen käyttötarkoitus on tryffelien etsiminen. Meillä etsitään tosin kotoisasti ihan kantarelleja :) Lagotoissa ainoa sallittu väri on ruskean sävyt, perroissa on mustiakin. Luonteissa on eroja, jos kärjistäen sanottuna lagotoiden suurin haaste luonteiden suhteen on tällä hetkellä arkuus perrolla se on liiallinen terävyys. Noin muuten samantyyppisiä ja oloisiahan kaikki vesikoirat on (mainittujen lisäksi portugalinvesikoira, vesispanielit), lähinnä makukysymys mistä tykkää eniten.
[quote author="Vierailija" time="08.02.2014 klo 22:47"]Meillä lagotto ja tosi tyytyväisiä ollaan oltu. Helppo, mukautuvainen, ystävällinen koira. Arkuutta ja heikkoja hermoja esiintyy rodussa eli saa olla oikeasti tarkkana millaisesta yhdistelmästä koiran ottaa. Ja sosiaalistamiseen pitää panostaa. Lagotot on usein pidättyväisiä vieraita kohtaan eli varsinkaan aikuistuttua sellaista höösää "kaikkien kaveri" koiraa ei kannata odottaa. Niitäkin toki on. Omalle väelle lagotto on iloinen ja leikkisä aikuisenakin. Helppo kouluttaa, mutta vaatii kyllä paneutumista siihen koulutukseen tai ongelmia on odotettavissa. Tilanteesta riippuen lagoton älykkyys voi helpottaa tai vaikeuttaa koulutusta :D
"Vahtiviettiä voi olla, turkinhoito vaatii aikaa ja rahaa."
Vahtii joo ja niin kuuluukin, äänellä ilmoittaa tulijat. En mä tajua miten se turkinhoito rahaa vaatisi, ellei laske omalle työlleen hintaa. Trimmaussakset ei montaa kymppiä maksa.
[/quote] siitähän on monia mielipiteitä onko lagotto ja espanjanvesikoira oikeasti täysin sama rotu, tai mikä niiden ero on (muu kuin italia ja espanja). No siis lagotto vähän vankkarakenteisempi jne, MUTTA espikset ainakin tosi sosiaalisia ja just "kaikkien kaveri" mutta myös vahtivietti silläkin.. Tutustuisin sinuna siihen rotuun jonka kasvattajaan saat helpommin yhteyksiä:)
Turkinhoitohan ei muuten paljoa maksa kun koira pestään noin kerran 2kk, ajellaan kaks kertaa vuodessa koneella :D
Meillä on espis kantarellikoirana, ja tiedän että muillakin:) ja uida tykkää PALJON. Arka ei kyllä ole, vaatii sitten paljon liikuntaa ja akvititeettejä, mikään 5km kaupungissa päivällä EI riitä.
Perroissa on muuten kaksivärisiä lagotor taitaa olla yksivärisiä?
Meillä on kaksivärinen lagotto. Espiksellä on hieman lyhyemmät raajat, joten sen rungon muoto on enemmän suorakaide kun lagotolla on neliö. Lagotoilla on myös huonoja lonkkia, eli kannattaa katsoa vanhempien tilanne.
Meillä on kaksi lagottoa. Kumpikaan ei ole arka vaan hyvin sosiaalisia tapauksia. Toinen on herkempi ja vahtii enemmän mutta sekään ei pelkää esim. ilotulitusta tai ukkosta.
Mulla on lagotto. Kaikkien kaveri, herkkä oppimaan ja kiintyy omistajiinsa. Lenkillä irti, eikä lähde näköetäisyydeltä pois. Tykkää harrastaa tokoa ja näyttelyissä käydään. Haukahtaa kerran jos joku soittaa ovikelloa. Rakastaa omistajaansa ja myös näyttää sen. Karva helppohoitoinen, kunhan muistaa takut aikaista ennen kun huopaantuu ja n. kerran kuukaudessa/parissa kuukaudessa poistaa pohjavillaa. toista rotua en ottaisi!
Lagotoissa on kaikki yksi ja kaksiväriset sallittu PAITSI MUSTA. eli voi olla oranssia, valkoista, ruskeaa, roania.
Lagotto on kiva, mutta vaativa rotu. Se vaatii paljon sosiaaliatamista ensimmäisen kahden vuoden aikana. Jo pentuaikana olisi hyvä tutustuttaa koira erilaisiin ääniin (auto, pesukone, pölynimuri, kaikenlaiset paukahdukset jne.) ja erilaisiin ihmisiin (lapsiin, vanhuksiin, miehiin, naisiin).
Valtaosa kasvattajista on pyrkinyt pitämään hinnan 1500 euron paikkeilla. Jos pentueen isäkoira ei asu Suomessa ja astutusmatka on on jouduttu tekemään ulkomaille, voi hinta olla toki korkeampi. Myös erittäin hyvin menestyneet näyttelyvalioiden jälkeläiset saattavat olla kallimpia. Pari kasvattajaa länsirannikolla pyytää 1800 € ilman mitään järkevää perustetta - paitsi rahanhimo. Näiden kenneleiden kasvatustyö ei edes ole kovinkaan vastuullista, vaikka kotisivuilla runoillaankin, että kasvatit toimivat monissa tehtävissä esim. terapia-koirina . Terveystilastoja sivuilta ei löydy eikä sitäkään kerrota, että samalla nartulla teetetää tiuhaan tahtiin jopa 4 pentuetta!
Suosittelen tutustumaan Suomen Kennelliiton Koiranet-palveluun, jossa näkyvät kaikki tärkeät tiedot kenneleiden kasvatustyöstä ja esim. pentueiden määrä per vuosi. Kennelin nimeä klikkaamalla löytyy tarkat tiedot pentueista:
https://jalostus.kennelliitto.fi/frmKasvattajat.aspx?R=298&Lang=fi
Meillä lagotto länsirannikolta ja on nuori vielä ja lonkkavikainen. Samoja kokemuksia parilla tutulla, jotka ottivat koiran jo aiemmin vuosia sitten samalla kasvattajalta.. Emällä oli ollut C:n lonkat, isällä vissiin B. Sitten oli muuttunut yhtäkkiä emän lonkat B:ksi seuraavan pentueen kohdalla 🤓
Kokemusta tutun lagotosta: haukkui monta tuntia putkeen vieressä, kun olimme vierailulla. Vahti omistajaansa, ts. oli meidän välissä ja haukkui kun liikahdin. Hermostui lapsesta eikä kestänyt lapsen juoksemista edes kauempaa.
Meillä oli lagotto joka oli omaa perhettä kohtaan lutuinen, uskollinen ja kiltti. Vieraista ei tykännyt yhtään ja saattoi olla niitä kohtaan arvaamaton, näykkiä tai uhkailla. Epäluuloisuus vieraita kohtaan kasvoi tasaisesti iän myötä, eikä sosialistamisesta ainakaan meidän yksilön kohdalla ollut hyötyä. Koira myös stressasi kohtuuttoman paljon turkinhoitoa, korvien nyppimistä ja kynsien leikkuuta ja tämäkin ominaisuus paheni iän myötä. Koira kuoli yllättäen 4 vuotiaana ja "luonneviasta" huolimatta rotu teki vaikutuksen älykkyytensä ja vahvan perheeseen leimautumisen vuoksi, se oli persoona joka jätti perheeseemme aukon.
Sopii meille hyvin: meille on ihan sama, vaikka oltais jonkun mielestä roskaväkeä. ;o)