musta raamattu kopioituna, heitänkö pois?
Kommentit (12)
Oon kyllä lukenut että se alunperin kuului Raamattuun.
En ole vuosikausiin sitä kopiokasaa katsonut.
No luetko sä sitä tai tarvitsetko johonkin? Heitä pois jos et tarvitse. Mikä siinä nyt on niin ihmeellistä?
Onko se tämä LaVeyn kirjottama kökkökirja. Jos on niin heitä pois.
Onko se tämä LaVeyn kirjottama kökkökirja. Jos on niin heitä pois.
[quote author="Vierailija" time="29.01.2014 klo 11:27"]Onko se tämä LaVeyn kirjottama kökkökirja. Jos on niin heitä pois.
[/quote]
Ei ole sama. LaVey on kirjoittanut saatanallisen raamatun. Mustan raamatun sanotaan olevam mooseksen taika- ja henkioppi
[quote author="Vierailija" time="29.01.2014 klo 11:30"][quote author="Vierailija" time="29.01.2014 klo 11:27"]Onko se tämä LaVeyn kirjottama kökkökirja. Jos on niin heitä pois.
[/quote]
Ei ole sama. LaVey on kirjoittanut saatanallisen raamatun. Mustan raamatun sanotaan olevam mooseksen taika- ja henkioppi
[/quote]
Joo, se on se viimeksi mainittu.
Viskaa mäkeen kun se jostain syystä näyttää vaivaavan sinua.
Polta mieluummin. Jos viskaat vaan pihalle niin kohta se on taas sun kirjahyllyssäs.
En voi pihalle jättää. Mutta se menee jonkun koneen sisään jatkojalostukseen
Meilläkin on tuo Musta Raamattu, eli nk. kuudes ja seitsemäs Mooseksen kirja. Ensinnäkin: tuo "teos" ei todellakaan ole mikään Raamattuun kuulunut osa - sen voi todistaa ihan yhdellä silmäisyllä: kirjassa on useampia näytteitä alkukielisestä tekstistä, ja hepreaa vähäsen osaavana voin kertoa, että kyseessä ei ole heprea, tai mikään muukaan kieli.
Koko juttu on siis mielikuvituksen tuotetta. Voihan joku tuosta jotain kiksejä saada, mutta tosiaan, koko homma on ihan hatusta vedetty.
Koita myydä esim. tori.fi :-)