Mikä on hyvää " laihdutusruokaa" ?
Kommentit (7)
kevyttä ruokaa? Mistähän sais hyvii ruokaohjeita? ... ja tietty kevyitä sellaisia? t: ap
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=3625524&t=3624546&appid=&…;
Tein itse just tänään semmosta mihin tuli:
Broilerin rintafilettä
Persikoita
Tomaattia
Jäävuorisalaattia
Kurkkua
Riisiä
Oli ihan älyttömän hyvää! :P
400 g. kauden sieniä
1 sipuli
1 tl. voimariinia (60%)
2 rkl vehnäjauhoja
8 dl. vettä
kasvisliemikuutio
0,5 tl. mustapippurirouhetta
100 g. hovi sipulisulatejuustoa, 9%
kirveliä
Kuullota sipuli ja sienet voimariinissa. Sekoita jauhot joukkoon ja lisää vesi sekä kasvisliemikuutio ja mustapippuri. Anna kiehua 15 min. Sulata juusto sekaan ja mausta kirvelillä.
Painonvartijoiden mukaan yhdestä annoksesta menee 1,5 pistettä (keitto sisältää neljä annosta) Ja on meinaan hyvää!!!
Ihan tosi hyvää ja talvisiin keleihin sopiva, ei yhtäkään painonvartijoiden pistettä sisältävä ruoka on kasvissosekeitto.
Esim. litran saat näin helposti:
Keitä litra vettä ja kaksi liemikuutiota
Lisää vaikka kaksi pussia keittojuureksia ja lisäksi esim. selleriä, palsternakkaa ja porkkanaa. Mausta mustapippurilla.
Keitä pehmeäksi ja soseuta.
Jos haluat de luxe version, laita valmiin keiton päälle vähän raejuustoa.
Wokkiruuat on myös kevyitä, kun ei tarvii lisätä turhia rasvoja paistamiseen...
Ihan mahtava ja tosi yksinkertainen kaaliherkku on vaan paistaa pannulla sipulia, vaikkapa kesäkurpitsaa ja kaalia. Mausteeksi esim. soijakastiketta, suolaa tai mitä nyt tahtoo.
Sitten jos ei kiinnosta laihdutus, voi tuutata sekaan vielä fetajuustoa...
Mutta toi kaalihöystö on hyvää ja sopii hyvin vaikka perunan ja kalan kanssa ja sitten vaikka vielä vähän höyrytettyä kukka- ja parsakaalia, niin a vot.
Laihdutuksessa olennaista on syödä paljon, ettei tule nälkä ja välttää piilorasvoja. Ja tietty se, että syö hyvää ruokaa, pelkkää kaalikeittoa syömällä menee hermot itseltä ja muilta ja kohta taas heiluu karkkikaupan ovi.
Vierailija: