Käykö USA:han normaali passi, tarviiko viisumia?
En tajua, vaikka googletan asiaa... eli käykö heinäkuussa 2006 saatu normaali passi Yhdysvaltoihin vai pitääkö lisäksi hankkia viisumi? Tämähän ei ole mikään biopassi tai vastaava. Kyseessä on vain viikon lomamatka. Passi on voimassa 2016 asti.
Kommentit (11)
Yhdysvaltain turvallisuusministeriö (Department of Homeland Security) ja Yhdysvaltain suurlähetystö tiedottavat passivaatimuksista viisumitta Yhdysvaltoihin matkustaville seuraavaa:
passin on oltava koneellisesti luettava
passeissa on oltava skannattu valokuva
26.10.2006 jälkeen myönnetyissä passeissa on oltava biometrinen tunniste (Suomi otti käyttöön bio-tunnistepassit 21.8.2006)
passin on oltava voimassa koko matkan ajan (suositellaan kuitenkin passin olevan voimassa vähintään 3 kk matkan jälkeen)
lapsilla on oltava oma passi
^^ Eka linkki kun googlettaa usa, passi, viisumi.....
Vain roskaväki matkustaa USA:an. Nauran teille luuserit :DDDDDD
Tarviit biopassin ja Estan. Tee Esta viimeistään viikkoa ennen lähtöä, ja hanki se virallisesta osoitteesta eli gov. pitää löytyä.
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 21:52"]
Vain roskaväki matkustaa USA:an. Nauran teille luuserit :DDDDDD
[/quote] Naurajilla on varaa vain Alanyaan.
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 21:59"]
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 21:52"]
Vain roskaväki matkustaa USA:an. Nauran teille luuserit :DDDDDD
[/quote] Naurajilla on varaa vain Alanyaan.
[/quote]
Ihan sama tuli täällä mieleen ja ehkä Bulgarian rantalomalle voisi myös massi riittää, tai ehkä ihan vaan Tuuriin tyylikkäälle ostosreissulle, sori vaan naurajat.
Ei tarvitse biopassia vaan tosiaankin koneluettavan passin. Itselläni 2006 hankittu ja meni aikansa kun selvittelin kelpaako. En siis ymmärtänyt mitä se koneluettava passi tarkoittaa. Katso poliisin sivuilta, muistaakseni sieltä löytyi ohje
tarvit paranormaalin passin
"the truth is out there" *tii dii dii dii dii dii*
Se ESTA kannattaa varmuuden vuoks myös tulostaa mukaan. Multa ei oo kertaakaan kysytty sitä, mutta kaverilta, joka matkustaa jenkkeihin 3-4 kertaa vuodessa, on kaks kertaa kysytty sitä.
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 22:29"]
tarvit paranormaalin passin
"the truth is out there" *tii dii dii dii dii dii*
[/quote]
Mielellään Mulderin FBI-pahvit.
Passi käy. Viisumia ei tarvitse, mutta ESTA pitää täyttää (maksaa 14 dollaria). Varaukseen tarvitaan myös passin ja matkustajan tiedot.